הקבלה לחברות באגודה אינה "עניין חוקתי" / איתן מימוני, עו״ד

איתן מימוני, עו״ד איתן מימוני, עו״ד

פסק הדין עוסק בדחיית בקשה לחברות בקיבוץ שלעבים קבוצת פועלי אגודת ישראל להתיישבות שיתופית בע"מ (להלן" "הקיבוץ") בעקבות גיל המבקשים ובשאלה למי הסמכות לדון בדיון זה- לביהמ"ש או לרשם האגודות?

רקע:

התובעים מתגוררים בקיבוץ מעל לשלושה עשורים במעמד של "ברי רשות" יחד עם שניים משלושת ילדיהם. ההורים, ביקשו להתקבל לחברות לקיבוץ ובקשתם נדחתה. לטענתם, אשר התבססה על שיחתם עם יו"ר מזכירת הקיבוץ, הבקשה נדחתה על הסף מחמת גילם, על בסיס של מדיניות מפלה של הקיבוץ שלא לקבל לחברות מי שגילו מעל ל-45 שנים. על כן, התובעים דורשים כי הקיבוץ יבטל את החלטתו לדחות את התובעים, יקבל את חברותם ולשייך חוזית לתובעים את דירת המגורים בה הם מתגוררים.

מנגד, הקיבוץ טוען כי יש לדחות על הסף את התביעה או להעביר את הדיון בה לידי רשם האגודות השיתופיות וזאת מאחר והסמכות להכריע בנוגע לחברות של אדם באגודה שיתופית מסורה לרשם האגודות השיתופיות. התביעה עוסקת בנימוקים לקבלה לחברות, ובדרישתם של התובעים לקבל זכויות בדירת המגורים נסמכת על הטענה לחברות בקיבוץ ונובעת ממנה.

בתשובה לכך הגיבו התובעים כי תכלית התביעה איננה סעד הרישום בפנקס החברים של האגודה בלבד אלא בשאלה חוקתית יסודית קרי הפליית המשיבים על בסיס גילם ותוך כך, שלילת זכויותיהם בדירת מגוריהם בקיבוץ.

דיון והכרעה:

ביהמ"ש סבר כי דין הבקשה להתקבל באופן בו המשיבים תחילה ימצו את תביעתם מול רשם האגודות השיתופיות. ביהמ"ש התבסס על פסיקה קודמת בנושא אשר קבעה כי הכלל אודות סכסוכים בנוגע לחברות באגודה שיתופית הינו שהדיון נחשב ל"עניין פנימי" והסיטואציה בה אותו עניין ייחשב ל"עניין חוקתי" שיש מקום לבררו בפני ערכאה שיפוטית הוא החריג.

במקרה דנן, לא עלה בידי המשיבים להוכיח כי מדובר במקרה חריג בו ניתן להגיע למסקנה כי מדובר בעניין חוקתי, שהסמכות לדון בו נתונה לביהמ"ש ולא לרשם האגודות.

ביהמ"ש פסק, בהתאם לפסיקות קודמות בנושא כי לגופו של עניין, הקבלה לחברות באגודה אינה "עניין חוקתי". ביהמ"ש התייחס באופן דומה לטענות המשיבים הנוגעות לסוגיית תקינות ההליך שנוהל בעניינם ותקינותו וטען כי גם הן אינן אלא עניין פנימי שדיון וההכרעה בו נתונה לרשם האגודות השיתופיות. היה ויגיע רשם האגודות למסקנה כי ההליך לא היה תקין, הוא יהיה רשאי לחייב את האגודה לתקן פגם זה.

סיכום:

  1. הבקשה התקבלה והתובענה נמחקה.
  2. המשיבים רשאים לפנות לרשם האגודות השיתופיות, בהתאם לזכותם על פי הדין.
  3. לא ניתן צו הוצאות.

 

 

ת"א (מרכז) 19737-08-21 נורית כספי נגד שעלבים קבוצת פועלי אגודת ישראל להתיישבות שיתופית, , פס״ד מיום 02/11/21

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט מקרקעי ישראל משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.