מדריך מקוצר למכירת נחלה והפחתת המס / מתן חביביאן, עו״ד

07 דצמ 2021 המחברת/ת:
מתן חביביאן, עו״ד מתן חביביאן, עו״ד

מכירת נחלה עשויה לכלול תשלומי מיסים שעשויים להיות גבוהים במיוחד ובנחלות באזורים מסוימים בארץ אף להגיע ל45%-50% מס, לכן רבים מבעלי הנחלות נמנעים מלבצע עסקאות מכירה. עם זאת תכנון מיסוי נכון עשוי להקטין באופן משמעותי את החיובים.

בשונה מנכס בעיר בו היכולת לחזות ולתכנן את גובה המיסים שהמוכר ישלם עבור מכירת הנכס פשוטה יחסית, במגזר הכפרי מכירת נחלה מצריכה ידע מעמיק מעורך הדין המבצע את העסקה וזאת עקב כך שישנם תשלומים ומיסים ייחודיים שחלים רק במכירת משק, לדוגמא, דמי רכישה למנהל, מס רכישה עבור היוון הנחלה, חובות עבר לסוכנות היהודית ומע"מ עבור רכיב השטח החקלאי, עם זאת  תכנון נכון מאפשר להשיג הפחתה משמעותית במס לתשלום.

דוגמא לדרך אחת להפחתת מס השבח היא באמצעות ניכוי הוצאות תשלומים כגון דמי ההסכמה, דמי הרכישה, שכר טרחת עורך דין, דמי תיווך והשקעות שהושקעו במשק. שיעורי מס השבח אינו אחיד בכל נחלה והוא תלוי בתאריך ושווי רכישת הנחלה או במועד קבלתה בהורשה או במתנה.

כמו כן, יש לציין כי עבור מס השבח אשר חל על המוכר מתבצע חישוב נפרד עבור בית המגורים שווי השטחים החקלאיים וזכויות הבניה הבלתי מנוצלות הקיימות בנחלה, עניין אשר גם לו יכול ותהיה השפעה על גובה המס לתשלום.

עניין נוסף אליו יש להתייחס במכירת נחלה הוא מספר הבתים הבנויים בנחלה, במידה וישנם שני בתים, יחול מס שבח על הבית הנוסף, עם זאת, גם לעניין זה ניתן יהיה לבצע תכנון מס מתאים בבתי המגורים, עניין שיכול להפחית משמעותית את גובה המס.

היטל נוסף אותו יש לקחת בחשבון, הוא היטל השבחה וזאת במידה וישנה תוכנית מתאר חדשה שמעלה את זכויות הבניה בנחלה. גובה ההיטל יהיה מחצית משווי עליית הערך של הנחלה על אף. קיומה של תוכנית מתאר ניתן יהיה להשיג על גובה היטל ההשבחה במידה והזכויות שהקנתה תוכנית מתאר החדשה אינן יישימות בנחלה עקב מגבלות אובייקטיביות. כמו כן ישנם מקרים בהם ניתן יהיה לקבל פטור מההיטל ההשבחה ועורך הדין שמבצע את העסקה צריך להכיר זאת.

מתן חביביאן, עו״ד

משרד עורכי דין מתן חביביאן מתמחה בעסקאות בנדל"ן ובמגזר הכפרי.

www.digital-law.co.il matanhav@gmail.com

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

למאמרים בנושאים:

אגודות שיתופיות אזורי עדיפות לאומית אנרגיות מתחדשות בית שלישי בן ממשיך בר רשות גישור דהקואופרטיביזציה דיני עבודה דמי הסכמה דמי רכישה דמי שימוש הורשת זכויות החלטה 979 החלטה 1222 החלטה 1311 החלטה 1316 החלטה 1370 החלטה 1426 החלטה 1445 החלטה 1455 החלטה 1458 החלטה 1464 החלטה 1464 החלטה 1470 החלטה 1478 החלטה 1481 החלטה 1490 החלטה 1505 החלטה 1513 החלטה 1521 החלטה 1523 החלטה 1549 החלטה 1553 החלטה 1580 החלטה 1591 החלטה 4302 החלטות מועצת מקרקעי ישראל היוון היטל השבחה הסדרה העברת זכויות הפקעות הקצאות מגרשים באזורי עדיפות לאומית הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרפורמה בחקלאות השכרת בתי מגורים השכרת קרקע חקלאית התחשבנות מחדש התיישבות ועדות קבלה ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות חוק ההתיישבות חכירה חכירה לדורות חלופות הכנסה למשק המשפחתי חקלאות יחידה שלישית יחידה שניה ייפוי כח מתמשך ירושת משק חקלאי מועצות אזוריות מים מים והשקיה מיסוי מיסוי דירה שלישית מיסוי מקרקעין מכירת נחלה משבצת משקי עזר משק עזר משרד החקלאות נחלה ניהול אגודה שיתופית עדיפות לאומית עובדים זרים פטור ממכרז פיצויי פיטורין פיצול נחלה פעילות לא חקלאית (פל״ח) קאופרטיבים קורונה קיבוצים קליטה קרקע רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל שיוך דירות בקיבוצים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות עבודה תיירות כפרית תיקון 116 לחוק התכנון והבניה תכנון ובניה תמ״א 35 תעסוקה לא חקלאית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.