רוב מהומה על לא מאומה / בארי הולצמן

03 אוג 2014 המחברת/ת:

החצר הקיבוצית גועשת: שיוך קנייני, שיוך חוזי, שיוך הוני, חלופת "0" ועוד כהנה וכהנה. צוות (בנצי) ליברמן, אשר התחייב לנסח את המלצותיו עוד ב 19.11.2013 סיים סוף סוף את דיוניו ואת קרבות ההתשה שניהל מולו מזכיר התנועה הקיבוצית איתן ברושי והצעותיו יובאו לאישור מועצת מקרקעי ישראל בעוד כשבוע. האמנם דרך הייסורים של ההמלצות הולכת ומסתיימת ? לא הייתי מהמר על כך.

היועץ המשפטי של רמ"י כבר הביע את עמדתו החריפה כנגד חלופת ה "0" (מתן אפשרות לבניית דירה על מגרש בתחום המגורים של הקיבוץ, ללא שיוך הדירה או המגרש אלא רק זכאות לפדיון ההשקעה בבניית הדירה). כמו כל חלופה שתבטא הטבות ולו זעירות וזניחות, תזכה מיד להתנגדויות ציבוריות ותקיפה משפטית של "חזית הסירוב" כנגד המגזר החקלאי בראשות פורום 15 הערים העצמאיות / הקשת הדמוקרטית המזרחית / אדם טבע ודין, היועצים המשפטיים ברמ"י ובמשרד המשפטים, אבירי "הצדק החלוקתי" וכמה עיתונאים מטעם.

כל הצעה תיבחן בקיבוצי התנועה, על פי משמעויותיה הכספיות, מיקומו של הקיבוץ במפת העדיפות הלאומית, מעמד ועצמת המנהיגות המקומית (או חיצונית) בכל קיבוץ, השפעת עורכי הדין הסובבים את קיבוצי התנועה וכו'. כלל לא בטוח שיש בכלל קונים להחלטה זו.

סימן שאלה דומה מרחף על חלופה אחרת לפיה ירכוש הקיבוץ באופן מרוכז את זכויות השיוך ויעניק אותן בהמשך לחברי הקיבוץ. גם כאן לא ברור ולא נבדק אם יש בכלל קונים לחלופה זו. ניתן גם לסמוך על פקידי רמ"י שלא יצליחו במהרה בימינו לאפשר מימוש חלופה זו. הם דורשים שנתיים להיערכות, חסר להם תקציב וכוח אדם. נראה שבקרוב תגייס הנהגת התנועה הקיבוצית סכומי כסף וכח אדם לסייע לפקידי רמ"י במימוש מצווה זו.....

ועתה נשארה שאלה פשוטה: על מה כל המהומה ? ניסיון העבר מלמד כי בסבירות גבוהה שום חלופה לא תתבצע. בואו נסקור את תולדות החלטת השיוך הראשונה מס' 751 משנת 1996: כ 140 קיבוצים אימצו אותה. עד היום במשך 18 שנים (!) מימשו אותה רק כ 25 קיבוצים! רובם ישובי קו עימות בהם התשלום עבור מגרשי המגורים אפסי. החלטה זו בוטלה בסוף שנת 2003 ובמקומה הגיחה לאוויר החלטת שיוך מס' 979. היועץ המשפטי לממשלה דאז השופט הנכבד מני מזוז טיפל בה באהדה וקיצץ חלק מכנפיה. אחריו הגדיל לעשות קובי הבר ראש אגף התקציבים באוצר דאז. הוועדה שהקים בראשות קצצה עוד כמה כנפיים. אחריו באו עתירות של פורום 15 הערים העצמאיות וארגונים חברתיים-ירוקים אחרים. הדיון בהן הסתיים רק בשנת 2011 לאחר כשמונה (!) שנים. במהלך אותן שנים אף קיבוץ לא מימש את החלטה 979. מאז סיום הדיון בעתירות, אולי כדי להיפטר מן השם והמזל הביש של החלטה 979, היא כונתה במספר חדש: 1155. גם אותה אף קיבוץ לא מימש(!). ובינתיים גם מספר זה לא שרד והוא השתנה ונקרא עתה 1366. והיד עוד נטויה.....

המסקנה המתבקשת : כמו בפתיחה לספר בישול לעקרת הבית המתחילה: "קודם כל תירגעי...". בפועל ההחלטות יתבצעו בערך בקצב של הורדת מחירי הדיור. ברור שכל המעורבים יצהירו על פתרון היסטורי, הליכה לקראת הקיבוצניקים, פריצת דרך, גיבוי ציבורי רחב וכו'. וכמו בדיון התנ"כי בנושא נביאי השקר והאמת - הזמן יוכיח מי הוא מי. ובינתיים, נמשיך לקום בבוקר ולייצר תעשייה מפוארת, חקלאות מובילה בעולם, ומפעלים התנדבותיים. נשאיר את היריקות של הטוקבקיסטים מאחורינו ונקווה לטוב.

בארי הולצמן

בארי הולצמן

יו"ר עמותת "אדמתי" לשעבר, מוותיקי קיבוץ עין חרוד איחוד

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.