ייפוי כח מתמשך – כל מה שחשוב לדעת / מתן חביביאן, עו״ד

30 מאי 2023 המחברת/ת:
מתן חביביאן, עו״ד מתן חביביאן, עו״ד

מה קורה כשאדם מאבד את צלילותו ואינו מסוגל יותר לנהל את חייו ולקבל החלטות עבור עצמו? כיום מלבד הליך של מינוי אפוטרופוס על ידי בית המשפט, ישנם דרכים נוספות להתמודד עם הבעיה, אחת הדרכים החדשות שנקבעה בחוק היא "ייפוי כוח מתמשך".

משנת 2016 קיימת בחוק האפשרות לערוך "ייפוי כוח מתמשך", ההליך מתבצע כשהאדם עדיין מסוגל לקבל החלטות ולנהל את חייו כשדעתו עדיין צלולה ומבין את משמעות ייפוי הכוח והחתימה עליו. החתימה על ייפוי הכוח המתמשך נותנת את האפשרות למייפה הכוח למנות אדם שינהל את ענייניו ולקבל החלטות עבורו במידה ולא יוכל לעשות זאת בעצמו עקב מגבלה קוגניטיבית וירידה בצלילות דעתו ואיבוד כשרותו המשפטית. ייפוי הכוח יכנס לתוקף ברגע שהממנה לא יוכל לנהל את ענייניו האישים בעקבות המגבלה הקוגניטיבית וחוסר יכולת לקבל החלטות בעצמו וזאת בהתאם לתנאים שיקבעו מבעוד מועד בייפוי הכוח.

ייפוי הכח המתמשך יכול לכלול הוראות והנחיות למיופה הכח בענייניו הרפואיים הכלכליים והאישים.

בשונה ממינוי אפוטרופוס כניסה לתוקף של ייפוי הכוח נעשית ללא צורך בהחלטת בית המשפט. כדי להכניס את ייפוי הכוח לתוקף יש לפנות לאפוטרופוס הכללי ולהגיש חוות דעת רפואית על אי כשירות הממנה ועל כך שאינו יכול לנהל את ענייניו. כמו כן, במידה ומיפה הכוח יחזור למצב קוגניטיבי שיאפשר לו לנהל את חייו, ניתן יהיה לבטל את ייפוי הכוח המתמשך.

בייפוי הכוח הממנה יכול לקבוע על יותר ממיופה כוח אחד ואף להאציל סמכות נפרדת לכל מהם בין אם זה בהליכים רפואיים ובין אם עניינים כלכליים ואישיים והכל לפי ראות עיניו.

כמו כן, יוכל לקבוע הנחיות מקדימות שבהן יפרט הממנה את רצונותיו. התנאים לחתימה על ייפוי הכוח המתמשך הינם כי הממנה הינו בגיר ובעל כישרות מלאה- כלומר מבין את משמעות מן ייפוי הכוח.

כמו כן, ייפוי הכוח המתמשך יכול להיעשות רק ע"י עורך דין שעבר הכשרה מתאימה לכך על ידי האפוטרופוס הכללי.

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

מתן חביביאן, עו״ד

משרד עורכי דין מתן חביביאן מתמחה בעסקאות בנדל"ן ובמגזר הכפרי.

www.digital-law.co.il matanhav@gmail.com

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

למאמרים בנושאים:

אגודות שיתופיות אזורי עדיפות לאומית אנרגיות מתחדשות בית שלישי בן ממשיך בר רשות גישור דהקואופרטיביזציה דיני עבודה דמי הסכמה דמי רכישה דמי שימוש הורשת זכויות החלטה 979 החלטה 1222 החלטה 1311 החלטה 1316 החלטה 1370 החלטה 1426 החלטה 1445 החלטה 1455 החלטה 1458 החלטה 1464 החלטה 1464 החלטה 1470 החלטה 1478 החלטה 1481 החלטה 1490 החלטה 1505 החלטה 1513 החלטה 1521 החלטה 1523 החלטה 1527 החלטה 1549 החלטה 1553 החלטה 1580 החלטה 1591 החלטה 4302 החלטות מועצת מקרקעי ישראל היוון היטל השבחה הסדרה העברת זכויות הפקעות הקצאות מגרשים באזורי עדיפות לאומית הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרפורמה בחקלאות השכרת בתי מגורים השכרת קרקע חקלאית התחשבנות מחדש התיישבות ועדות קבלה ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות חוק ההתיישבות חכירה חכירה לדורות חלופות הכנסה למשק המשפחתי חקלאות יחידה שניה ירושת משק חקלאי מועצות אזוריות מים מים והשקיה מיסוי מיסוי דירה שלישית מיסוי מקרקעין מכירת נחלה משבצת משקי עזר משק עזר משרד החקלאות מתקנים פוטו וולטאיים נחלה ניהול אגודה שיתופית עדיפות לאומית עובדים זרים פטור ממכרז פיצויי פיטורין פיצול נחלה פעילות לא חקלאית (פל״ח) קאופרטיבים קורונה קיבוצים קליטה קרקע רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל שיוך דירות בקיבוצים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות עבודה תיירות כפרית תיקון 116 לחוק התכנון והבניה תכנון ובניה תמ״א 35 תעסוקה לא חקלאית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.