קואופרטיב לחיסכון ולאשראי / ד״ר צבי גלאור-גולדגרט

קואופרטיבים ראשוניים לאשראי ולחיסכון הוקמו באמצע המאה ה - 19, בעיקר בגרמניה. שני אנשים נחשבים כאבות התנועה הקואופרטיבית לאשראי, והם הרמן שולצה-דליצ'ה, אבי הקואופרטיב לאשראי בשביל בעלי-המלאכה הקטנים ומעמדות הביניים העירוניים, ופרידריך רייפאייזן, אבי הקואופרטיב לאשראי באזורי הכפר. לואיג'י לוצאטי הקים באיטליה קואופרטיבים לאשראי, שמיזגו אתרעיונות שני קודמיו.

הקואופרטיב לאשראי הוא, אחרי הקואופרטיב הצרכני, הנפוץ ביותר בעולם כיום. הוא קיים ברובן הגדול של מדינות העולם, כולל העולם השלישי. הוא נוסד בידי איגודים מקצועיים ובידי ארגונים אחרים, כולל ממשלתיים. הוא קיים באזורי הכפר ובערים. הוא כה נפוץ, מכיון שהוא עונה על צורך דחוף וחשוב ביותר של כה רבים: הצורך לקבל אשראי כספי למטרות שונות.

מדוע אנו מחפשים אשראי דווקא בקואופרטיב לאשראי? יש מספר סיבות לכך. לבד מן העובדה כי קבלת אשראי במוסד כספי כגון בנק היא קשה, מסובכת, ביורוקרטית ולעיתים בלתי אפשרית כלל. הקואופרטיב לאשראי עונה על צרכי החברים ללא קשיים מיותרים ובלי "כאבי ראש" לחברים. הקואופרטיב לאשראי מקנה לחברים תגמול על המניות ועודפים לפי השתתפות. הוא עוזר במניעת עוני או בהתגברות עליו. הוא עוזר בחינוך החברים. ובעיקר בעידוד רוח של עזרה הדדית והסתמכות עצמית. הקואופרטיב לאשראי עוזר בעידוד היצרנות על ידי
מימון האשראי הנחוץ, ובייחוד מעודד את ההכרה בדמוקרטיה ובהליך הדמוקרטי.

מהו אפוא קואופרטיב לאשראי ולחיסכון? זהו קואופרטיב המעודד את החיסכון הכספי בין חבריו, ומאפשר להם לקבל מתוך החיסכון הלוואות הנחוצות להם לצורכיהם השונים.

ד״ר צבי גלאור-גולדגרט

תחומי מחקר: גיאוגרפיה כלכלית, גיאוגרפיה כפרית, קואופרטיבים ותפקידם החשוב בפיתוח.

למידע נוסף אודות ד״ר צבי גלאור-גולדגרט (wikipedia)

לאתר האינטרנט של ד״ר צבי גלאור-גולדגרט - www.coopgalor.com

 

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237