חגיגה חקלאית בערבה

ריבלין שכבת כיתה ו מבית הספר שיטים בערבה ריבלין שכבת כיתה ו מבית הספר שיטים בערבה

כ- 35 אלף מבקרים השתתפו בתערוכה החקלאית הגדולה בישראל, שהתקיימה בתחנת "יאיר", מו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית. התערוכה שהתקיימה זו השנה ה- 28, השתרעה על פני 20 דונם ונערכה בהשתתפות כ- 200 חברות מובילות בתחום, שהציגו את החידושים העדכניים ביותר בתחום החקלאות, הרכב והמיכון, החשמל הסולארי, שיטות חיסכון במים ועוד.

התערוכה התקיימה במעמד נשיא המדינה מר ראובן (רובי) ריבלין ושר החקלאות אורי אריאל. הנשיא ביקר במרכז המבקרים והתרשם משלל החידושים פורצי הדרך שהוצגו בתערוכה, טעם מהעגבנייה הקטנה בעולם ומהעגבנייה המתוקה בעולם שפותחו על ידי חוקרי המו"פ וחקלאי חברת קדמה ממושב עידן.
הנשיא אמר: "מי שמכיר חקלאים וחקלאיות יודע שחקלאות וודאי בישראל בעת הזו היא מלחמה על מכסות המים ומלחמה על מכסות פועלים והיטלי ייצוא. מלחמה במזיקים ובעפיפוני תבערה ומאבק מול רשתות השיווק על נתח רווחים. מלחמה על הזכות לגדל ומאבק על החלקות סמוכות הגדר שרוב השנה אי אפשר לגשת אליהן וגם כשזה כך, אתם ממשיכים ללחום, כי אתם מאמינים שלהוציא לחם מן הארץ זו לא רק שאלה של רווחיות, זו שליחות וכן, מותר לכם להרוויח למי ששואל, כי חקלאות ישראלית היא ערך ולהיות חקלאי במדינת ישראל זו ציונות".

שר החקלאות אורי אריאל ברך את החקלאים: "באתי להגיד לכם תודה על מה שאתם, תודה לחקלאים, תודה על יישוב הארץ, תודה על השמירה בגבולות, תודה על הפיתוח בכל תחומי החיים ובעיקר בחקלאות. ישנם מספר נושאים אותם אנו ממשיכים לקדם, חזרה להכשרות הקרקע עבור המתיישבים שחוזרים, יישוב צופר והחקלאים שנמצאים במובלעת. בנוסף, אנחנו נמצאים בהכנת החלטת ממשלה להכנסת עובדים מירדן ככוח אדם קרוב ובהכנת מחליטים על תוספת של 6000 של חקלאים בכל הארץ".

אייל בלום, ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה הודה לכבוד נשיא המדינה על הגעתו, לשר החקלאות אורי אריאל, לשרי החקלאות של גוואטמלה והודו, לראשי הרשויות ולאורחים הרבים מהארץ והעולם ולחקלאי ישראל: "חקלאי הערבה ממשיכים להצעיד את הקדמה והחדשנות של החקלאות הישראלית. אנו גאים לארח מגוון רחב של יזמים פורצי דרך בתחום החקלאות, לצד חקלאים שמייצרים את היבולים האיכותיים ביותר בעולם. ישראל אינה רק מעצמה חקלאית, אלא גם מעצמה טכנולוגית בתחום החקלאות".

ריבלין ובלום מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "בשום מקום אחר בעולם לא היו מנסים להקים חקלאות שהיא לא ליד מקורות מים ובאה מדינה וחופרת קילומטר, שני קילומטר באדמה כדי לייצר מים, כדי לייצר חקלאות, זה רק כאן ואנחנו הצלחנו. הצלחנו בגדול. אני מעין יהב ואני גאה להיות חקלאי כאן".

במהלך התערוכה התקיים כנס מקצועי לקידום החקלאות בהשתתפות שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות, ראשי ארגונים חקלאיים ועוד. כמו כן, הוענקו מלגות למחקר בתחום החקלאות לסטודנטים מצטיינים מקרן המלגות על שם יאיר גוראון ז"ל, על ידי בנו, רן גוראון מנכ"ל חברת פלאפון, YES ובזק בינלאומי ובני משפחת גוראון. עוד הוענקה במקום מלגה לחממת הערבה, חווה חקלאית חינוכית חדשה של משרד החינוך, בניהולו של עודד קינן, המחברת בין התלמידים לחוקרים והמדענים בתחנת המחקר 'יאיר'. בנוסף, התקיימו הרצאות של המזרחן פרופ' גיא בכור ומנכ"ל רשות המים לשעבר פרופ' אורי שני.

בין הגידולים והחידושים בתחום החקלאות שהוצגו במסגרת התערוכה: העגבנייה הקטנה בעולם, העגבנייה המתוקה בעולם, חציל שלא סופח שמן, פרי חיי הנצח-מומורדיקה, פלפל בצבע שוקולד, פטל בשיא החורף, לימון ללא גרעינים, עגבנייה שמתקלפת, גידולי דגים וסרטנים לנוי ועוד.

עוד השתתפו בתערוכה: ראש מועצה אזורית תמר דב ליטבינוף, ראש מועצה אזורית רמת נגב ערן דורון, ראש מועצה אזורית חבל אילות ד"ר חנן גינת, ח"כ חיים ילין, יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ', ח"כ מאיר כהן, ח"כ איתן ברושי, מנכ"ל מועצת הדבש זאב מידן, שגרירים, מנכ"לי החברות המציגות, משלחות מחו"ל, חקלאים וקהל רב.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237