⁨בתנועת האיחוד החקלאי קוראים להקמת ועדת חקירה: מדיניות האוצר בנושא משק המים מסכנת את אזרחי המדינה⁩

בדיון שנערך היום (ג) בוועדת הכלכלה בנושא מצוקת המים בחקלאות, אמר ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני), יו"ר השדולה החקלאית: "שטחים חקלאיים הופכים לשטחים מתים. שלא כדברי השר אריאל שאמר 'זה בידי שמיים', החלק הארי בקיום החקלאות ובהצלתה הוא בידי אדם וליתר דיוק בידי הממשלה".

"הממשלה הנוכחית וזו שלפניה רואות בחקלאות כעסק, לא רואה מעבר לשורת הרווח, ומתעלמות מהחקלאות כערך לאומי. המציאות האקלימית בעולם משתנה, ויש להערך לתנודות השונות ולהוביל תכנון משק מים אחראי, המבוסס על תפיסת החקלאות הישראלית כערך לאומי, תוך הובלת תכנית סדורה ומוסכמת להתמודדות עם משבר המים בשנים הבאות".

מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן ציין כי: ״קיים כאן מחדל חמור מאוד. אני מלווה את נושא המים לחקלאות מזה 20 שנה ולא ראיתי התנהלות כמו זו של אגף התקציבים באוצר בשנה האחרונה.

לדבריו, בחודש אוקטובר האחרון פנתה ההתאחדות מיוזמתה ללכת לקיצוץ מרצון. משרד החקלאות קיבל את עמדת ההתאחדות אבל אגף התקציבים באוצר השתלט טוטאלית. ולא ניתן להגיע לכלום, לשום הסכם.

אור לזאת הודיע אבו וילן כי  קיצוץ כזה משמעו שחקלאים יעקרו מטעים כי אין ברירה. ולא רק זה אפילו גידולי הייצוא יצטרכו לעקור. האוצר הציע לנו במהלך המו״מ שקל לקוב. אף אחד לא מהחקלאים לא יקבל את זה. יעדיפו לעקור. צריך לשים 90 מיליון ש״ח ולסיים את זה.

כל זאת על רקע נתוני הלמ״ס בשנה האחרונה לפיהם הייצוא החקלאי ירד מ-6 מיליארד ל-4.7 מיליארד ש״ח.

ועדת הכלכלה בדיון על משבר המיםירון סולומון מנהל המחלקה להתיישבות וראש אגף המשק בתנועת כפרי האיחוד החקלאי ציין כי : "המים הם אמצעי יצור בדיוק כמו חשמל למפעל תעשייתי. קיצוץ מכסות המים לחקלאים הוא גדיעת אמצעי יצור מהותי. לא יתכן שמקצצים במים והאוצר מסרב לשלם פיצויים בכל מיני סיפורים".

לדברי סולומון, "התנהלות האוצר מצביעה על אטימות וחוסר הבנה של המציאות ועל זלזול מתמשך של האוצר במשרד החקלאות ופגיעה קשה נוספת ביכולתם של החקלאים להתפרנס".

בנוסף הזכיר ירון סולומון בדיון בכנסת כי שר התשתיות עובר על החוק בכך שהוא מסרב למנות את מועצת המים וזאת על אף דרישות חוזרות ונשנות מצידנו ולמרות ביקורת המדינה בנושא. לדבריו, אי מינוי מועצת מים אינו עניין בירוקרטי אלא מהותי. כך למשל חוסר היערכות של רשות המים למצבי קיצון מחייבים הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית ובדיקה של מבקר המדינה, שכן מים הם משאב הנוגע לביטחון אזרחי המדינה ולשם כך שונה חוק המים לפני למעלה מעשור על מנת להבטיח שמצב דומה למה שהיה בעבר לא יישנה.

לסיום, אמר סולומון כי כל עוד המים הם משק כספים סגור אין ולא תהיה תקומה לחקלאות הישראלית והסביר כי המדינה היא זו שצריכה לשאת בעלויות הקמת התשתיות ליצור והולכת המים. לדבריו המדינה לא יכולה להשיתן על כלל האזרחים לרבות החקלאים, כפי שלא מצופה שנשלם עבור הקמת תשתיות כבישים, חשמל ורכבת במישרין.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237