ביכורי הדובדבן: כחודש לפני תחילת העונה- דובדבנים ראשונים בגולן!

24 אפר 2018
חודש לפני- דובדבנים ראשונים בגולן! חודש לפני- דובדבנים ראשונים בגולן!

במו"פ צפון ובחברה לפיתוח הגליל מקיימים זו השנה השנייה מחקר להקדמת עונת הדובדבנים במטעי הגליל והגולן, על מנת לייצר יתרון כלכלי ושיווקי לחקלאים הישראלים, מול מתחרים בשוק האירופי ובישראל. את המחקר מוביל ד"ר עומר קראין בשיתוף מטע רמת מגשימים וחוות 'פיכמן'

במחקר, נעשה שימוש בתנורי חימום הפזורים במטעים וברשתות לכיסוי העצים, במטרה לייצר לעצי הדובדבן תחושת חום, המדמה את טמפרטורות בוא האביב, בעיצומו של החורף.

כעת ניתן להצביע על הצלחה במחקר: "לאחר שראינו חנטה מוקדמת אנו זוכים לראות גם את הפרי -דובדבנים איכותיים, טעימים ומתוקים ,כחודש ימים לפני תחילת עונת הדובדבן בגולן " מסביר אלקנה בן ישר מנהל מו"פ צפון.

מדובר בבשורה של ממש בעולם החקלאות, אך החוקרים במו"פ צפון אינם מתכוונים לעצור כאן, בתקווה להקדים את עונת הדובדבנים בפרק זמן גדול עוד יותר. גידול הדובדבנים המבכירים, מתבצע במטעים ברמת מגשימים ובחוות פיכמן שבגולן, כשהזנים אותם מגדלים לצורך המחקר והניסוי, הינם דובדבני רויאל דון ודובדבני מיני רויאל.

הדובדבנים המקדימים גדלים על גבי מצעי קרקע איכותיים של חברת 'טוף מרום גולן' המותאם לצרכי הדובדבן. בחברה מפתחים בשנים האחרונות מצעים המותאמים לצרכים המשתנים מגידול לגידול מבחינת ויסות כמויות המים, רמת לחות ורטיבות, האצת פריחה, כמות ברזל וכדומה. במו"פים ברחבי הארץ מבינים את היתרון הגדול בשימוש במצע מותאם והקפדה על איכותו והחלו בשנים האחרונות להשתמש במצעים המותאמים של החברה. במחקר זה נעשה שימוש במצע שפותח במחלקת המו"פ של חברת טוף מרום גולן המותאם לגידול דובדבנים ומקל על קליטת והתבססות הדובדבן בקרקע.

בן ישר הוסיף: "לשם השוואה ובקרה, כי השינוי הינו תוצאה של פעולות החימום ולא שינויי מזג אוויר וכדומה, לצד המטע המחומם אנו מגדלים דובדבנים מזן זהה ללא חימום וניתן לראות את ההבדל המשמעותי כאשר דובדבני הבקרה נמצאים בשלב החנטה בעוד אנו כבר קוטפים את דובדבני המחקר".

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237