פרויקט "עבודה עברית" מעסיק 180 צעירים אחרי צבא

13 נוב 2020
צעירי פרויקט "עבודה עברית" במפעל מיון ואריזה של תמרים בערבה התיכונה צעירי פרויקט "עבודה עברית" במפעל מיון ואריזה של תמרים בערבה התיכונה תכנית עבודה עברית

תקופת הקורונה הביאה לאבטלה רבה וממושכת, כאשר 50% מהמובטלים הם צעירים וצעירות מתחת לגיל 35. בעקבות סגירת השמיים והצורך של צעירים למצוא אלטרנטיבות לתעסוקה בשנה זו של הקורונה, פרויקט "עבודה עברית" בערבה התיכונה נמצא בביקוש שיא לעבודה בחקלאות. 180 צעירים כבר משתתפים בפרויקט, בשישה מתחמים לאורכה של הערבה התיכונה.

העובדים הצעירים מתגוררים בשישה מתחמים שהוקמו במיוחד לפרויקט- עידן, עין חצבה, חצבה, צופר, פארן וקיבוץ יהל. בכל מתחם קבוצה של בין 10-25 אנשים, שניים בחדר. 

פרויקט "עבודה עברית" מסייע במתן תעסוקה לצעירים, לצד מענה לחקלאי הערבה, עקב המחסור בידיים עובדות לחקלאות. פרויקט "עבודה עברית" נערך להתאמות הנדרשות לתקופת הקורונה ועיקרן צמצום יציאת עובדים מהערבה וכן תוספת תכנית העשרה לצעירים, בתכנים להרחבת האופקים על בסיס כוחות מקומיים.

לדברי אורי בראל, מנהל פרויקט "עבודה עברית", 'מחזור החורף' של התוכנית נפתח בחודש אוגוסט עם 180 צעירות וצעירים, משוחררי צבא מכל הארץ". הפרויקט החל בשנת 2011 ב'בין השיטין', חווה חקלאית, תיירותית, לימודית ונבע מהצורך בידיים עובדות לחקלאות. אך בכל השנים בהן פועל הפרויקט, לא היה ביקוש כל כך מרשים כמו בתקופת זו של הקורונה. כיום הפרויקט מסייע לכלל המשקים החקלאיים בערבה התיכונה המשוועים לידיים עובדות. בתי המגורים הייעודיים לתכנית מלאים צעירים והתמונה משמחת את כל הנוגעים בדבר וכחלק מזה גם המשכו של הרעיון הציוני" אומר בראל ומוסיף, כי מעבר לעבודה, תכנית הפרויקט מאוד עצמאית וקיימת גם פעילות אחרי שעות העבודה, כך שמעבר לחוויית העבודה, קיימת החוויה הקבוצתית, לימודים והרצאות בנושאים כמו כלכלה, חקלאות, אזור הערבה התיכונה, סדנאות יוגה, קרמיקה ועוד ופעם בחודש מתקיים מפגש לכל הקבוצה הגדולה.

בנוסף לסיוע בידיים עובדות לחקלאות, מטרת העל של הפרויקט היא לחשוף את הצעירים לערבה, להיכרות עם האזור, להווי של הקהילות ולפעילויות שמציעה הערבה. זוהי חוויה ייחודית, מחוץ למסגרת הטבעית שהצעירים שמגיעים לכאן, חיים בה, כך שבעוד 8-10 שנים, השאיפה היא שאותם חברה צעירים שעבדו בערבה, יחזרו להקים בה משפחה ובית.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237