האם כדאי לחסוך בפיקוח על בפרוייקט PV? / אלי ישראלי

04 ינו 2017

במסגרת הרחבת ההסדרה התעריפית שפורסמה לאחרונה להקמת מערכות סולאריות קרקעיות, החלו קיבוצים ומושבים להערך בהכנות מקדימות לקראת פרוייקטים רבים שיתחילו בשנים 2017-18  לעלות על הקרקע.
 
בהיקפי גודל של מגות בשדות PV, מודל ההתקשרות השכיח מתקיים בין היזם, SPC לבין החברה המבצעת, EPC  והגוף שמשכיר את השטח ו/או נכנס כשותף פעיל בעסקה.

עסקת התקשרות זו אכן נראת כהשקעה בפרוייקט מניב לכל דבר בתווך הארוך עם סיכון קטן AAA. אך אי עמידה ביעדים, בסטנדרטים וטיב ביצוע שנובע מתיאום ציפיות לא מדוייק וחוסר מעורבות בצד הטכני-תשתיתי, עלול לסכן את התשואות העתידיות מייצור החשמל ונגזרותיו על כדאיות הפרוייקט, השינויים, התיקונים והחריגות בעתיד.

מנסיונות העבר בכל פרוייקט מעורבות הצדדים מונעת אי ודאות ותלות בצד שלישי במקרים של פגיעה בציוד, תפוקה, נזקים ישירים או עקיפים לתשתיות קיימות, סביבה, יעילות נמוכה, קרינה ובעיקר מגמיש את האפשרות של רכישת הפרוייקט ע"י הלקוח בעתיד ולאחר נקודת ההחזר.
 
במסגרת זאת יש כמה עקרונות שחייבים להיבדק ובעלי משמעות על חיי השדות הסולאריים כמו הקטנת אובדני כבילה, אינטגרציה וסינכרון, השפעות שדות חשמלאיים לסביבה, הגדרת יחס ביצועים PR נכון, ניתור וכולי.
אי ביצוע ביקורת מקצועית לאיכות התכנון, ההתקנה וההפעלה יכולים להשפיע באופן ניכר על שני הצדדים.

בנוסף במסגרת התכנון נבדקים את ההשלכות רבות, בינהם הנוגעות לאיכות החומרים והציוד, לקרקע, נראות, גישה, תקנות כ"א, ניהול סיכונים ועוד שבמרבית המקרים חברות ה EPC שהן הקבלן, אינן שמות דגש בנושא (למרות המחוייבות), מניסיון הדבר גורם לעלויות ועיקובים בשלבים המתקדמים של הפרוייקט.
 
שדה כזה שאינו ייצר תפוקות נאותות יכול להיות לא כלכלי ליזם, ויבוא לידי ביטוי לאחר מס שנות הפעלה, ההשלכות הן דו צדדיות לטוב ולרע.  קיימות דוגמאות דומות של שדות שהושבתו אחרי הפעלתם באיטליה.
 
פיקוח מסוג זה מקובל בשדות רבים בעולם במודל התקשרות של שותפות או השכרה והוכיח את כדאיותו כבר מסיום השנה הראשונה, במחיוד שמדובר על התחייבות לאחר תקופת הבדק.

סוגיה זו רצוי מאוד להעלות ולהתייחס לכך גם בחוזי ההתקשרות כתנאי מקדים המאפשר שליטה ובקרה תקינה.
 
אני מהנדס אנרגיה עם התמחות במערכות סולאריות, עוסק בתחום זה מזה 8 שנים.
בעבר הייתי מהנדס PV ראשי בשיכון ובינוי ומתכנן שדות סולאריים ב  .Siemens
אני יועץ,  מפקח, מבצע בקרת תכנון מול ביצוע, ביניהם גם שדות סולאריים גדולים בחו"ל. ברשותי ציוד בדיקה יעודי הנדרש לכך.

לכל שאלה בנושא ניתן לחזור אלי בפרטים מטה

אלי ישראלי

אלי ישראלי, PV Consulting & Design

חברת Green In Grid מתמחה במתן פתרונות סולאריים לגופים פרטים ומוסדות.

Email: info@greeningrid.co.il

אתר: https://greeningrid.co.il

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237