ירושת משק חקלאי - ביהמ"ש חייב את הבן הממשיך לפצות יורש אחר במחצית משוויו הריאלי של המשק / יוסף ג׳רסי, עו״ד

02 ינו 2016 המחברת/ת:

בפסק דין חדשני שניתן ביום 30.12.15 חייב ביהמ"ש לענייני משפחה בפ"ת (כב' הש' מרים קראוס) את ה"בן הממשיך" לפצות את אחיו  במחצית משוויו הריאלי של משק בצפריה כתנאי להעברת המשק על שמו.

לדעתי, יש לפסק הדין חשיבות מרובה והשלכות על כלל המושבים בארץ, שעה שביהמ"ש נקט בגישה של "צדק חלוקתי" בין היורשים, תוך התאמת הפסיקה למציאות בת ימינו, עת הפכו הנחלות מ"משקים חקלאיים" לנכסי נדל"ן יקרי - ערך, ומכאן הצורך להעדיף את היורש שיקיים את המשק כמניב תוצר חקלאי - לרוב איננו קיים עוד.

באותו מקרה, לאחר שההורים ברי הרשות במשק הלכו לבית עולמם, פרץ סכסוך בין אחים אשר נסב על הזכויות במשק במושב צפריה.

התובע הגיש תביעה באמצעות הח״מ כנגד אחיו שטען למעמד של בן ממשיך במשק.

התובע טען כי מינוי הבן הממשיך איננו תקף, מן הטעם כי האם המנוחה ז"ל לא חתמה על מסמכי מינוי ה"בן הממשיך". לטענתו, מאחר שהאם היתה בעלת מחצית מן הזכויות במשק מכוח הלכת השיתוף בין בני זוג – בהעדר חתימתה אין תוקף למינוי הנתבע כבן ממשיך.

כמו-כן, טען התובע, כי חתימת האב ז"ל נעשתה על מסמכים בלתי מספקים ולא ניתנה כל התחייבות בלתי חוזרת להעברת הזכויות במשק ע"ש האח הנתבע, כנדרש בהחלטות מועצת מקרקעי ישראל ובהוראות אגף רשות מקרקעי ישראל.

 התובע הוסיף וטען, כי גם בפן המעשי - בפועל מזה שנים רבות הנחלה איננה "משק חקלאי", אלא משמשת הלכה למעשה את שני האחים - התובע והנתבע ואת בני משפחותיהם, הן למגורים והן כמקור הכנסה מניב. לפיכך, ראוי לקבוע, כי תנאי להעברת המשק ע"ש הנתבע יהיה חיובו לפצות את התובע כדי מחצית משוויו הריאלי של המשק.

ביהמ"ש קבל את תביעת התובע ואת טענות בא - כוחו עו"ד יוסף ג'רסי, וקבע בפסק דינו שניתן ב- 30.12.15, כי לא ניתנה התחייבות להעברת הזכויות במשק ע"ש הנתבע, וכי מינוי הנתבע כבן ממשיך לא השתכלל. כמו-כן, נקבע בפסק הדין כי הוכח בחקירתו הנגדית של הנתבע כי המשק משמש בפועל מזה שנים רבות את שתי המשפחות.

מכאן הגיע ביהמ"ש לתוצאה, כי הנתבע יוכר כ"בן ממשיך" ויהיה רשאי לפעול להעברת המשק על שמו, אך זאת רק בתנאי שיפצה קודם לכן את התובע בשיעור מחצית משוויו הריאלי של המשק (למעט יחידת מגורים שהוקצתה בעבר לנתבע למגוריו). ביהמ"ש קצב לנתבע פרק זמן של 6 חודשים מקבלת שומה על שווי המשק לפיצוי הנתבע, וקבע כי אם בתום פרק זמן זה הנתבע לא יפצה את אחיו - תפקע זכותו להירשם כבעל המשק, וזכות זו תועבר לתובע אשר יהיה זכאי הוא להעביר את המשק על שמו כפוף לפיצוי אחיו בגין חלקו במשק.

יוסף ג׳רסי, עו״ד

יוסף ג'רסי, משרד עורכי דין ונוטריון  מתמחה בדיני  אגודות שיתופיות ומקרקעין.

Law.gerassi1@gmail.com      

אתר: https://www.gerassi-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

ֿדיני שליחות אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות התיישנות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט מקרקעי ישראל משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.