החקלאים תקפו את מנכ"ל פורום קהלת שהשיב: "תחזיקו ביצים מיובשות בהאנגרים ל-25 השנים הבאות- זה ביטחון המזון"

05 ינו 2023
דיון סוער בועידת ישראל לחקלאות דיון סוער בועידת ישראל לחקלאות צילום: ועידת ישראל לחקלאות

עימות חם וחסר תקדים בוועידת ישראל לחקלאות בין חקלאי ישראל וראשיו לבין מאיר רובין: "לא יעזור שום מולטי מיליונרים שדוחפים לארגון הזה כסף, המטרה שלהם הזויה לחלוטין. אין כמו חקלאות ישראלית". רובין לא נשאר חייב: "כל מדינות העולם נשענות על ייבוא"

עימות חסר תקדים נרשם היום (חמישי) בין חקלאי ישראל וראשיו לבין מנכ"ל פורום קהלת מאיר רובין, בפתיחת יומה השני של ועידת ישראל לחקלאות. החקלאים ביקשו מרובין הסברים כל כך שהגוף בראשו הוא עומד מעודד ייבוא מחו"ל ולמעשה, לטענת, "הורס ומכחיד את החקלאות הישראלית- אסון מבית".

"לא יעזור שום מולטי מיליונרים שדוחפים את הכסף לקהלת. המטרה שלהם הזויה לחלוטין", טען אבשלום (אבו) וילן מהתאחדות חקלאי ישראל. גם מנכ"ל מכון יסודות, עמית בן צור, המשיך באותו הקו: "מנפחים את פורום קהלת מהמשמעות שלהם. אם אנחנו רוצים לדאוג שלנכדים שלנו יהיה מזון - גם כתוצאה ממשבר האקלים שפוגע בכל העולם - צריכים לדאוג לרשת ביטחון וחקלאות ישראלית".

רובין ענה: "כל מדינות העולם נשענות על ייבוא. כל מי שמדבר על ביטחון תזונתי, צריך לדעת שהאוכל שנותנים לתרנגולות בארץ מיובא לחו"ל. ישראל צריכה להיות מעצמה של שיטות לחקלאות, לא של קרקעות לגידול. עדיף לקנות את החיטה מאוקראינה ולא לגדל, שיעלה יותר". רובין שדבריו נקטעו פעם אחר פעם על ידי החקלאים בקהל שהטיחו בו: "אתם מחסלים את החקלאות, מי יישב את הגבולות? מי יביא אוכל לאזרחים? ראיתם מה קרה בקורונה או שאתה מעדיף לעצום עיניים?! מה האינטרס שלך?!" רובין השיב: "יש המון תועלות לחקלאות ישראלית. יכולה להיות רווחית, לעודד תיירות. הדרך הנכונה זה דרך סבסוד ממשלתי. אל תנסו לעבוד על הצרכן. תדרשו תחרות. תחזיקו ביצים מיובשות בהאנגרים ל-25 השנים הבאות. כשאתם מדברים על להכפיל את השטחים בנגב - לא צריך מו"פ. אל תתבלבלו בין מחקר ופיתוח חקלאי. אתם יכולים להיות המובילים בעולם אם המימון יהיה בזה ואז ייצרו את היבולים בסים פי 1000 מאשר מה שאפשר לייצר בארץ".

הדיון החם היה במושב שדיבר על "מה למדנו מהמלחמה באוקראינה, אשר בלמה את יצוא החיטה, העלתה את מחירי הגרעינים והשפיעה על יוקר המחיה בעולם כולו". ויקו בכר – מנהל חטיבת הקומודיטיס – חברת דיזנגוף סחר, סיפר: "המלחמה השפיעה באופן מיידי. בהיסטריה ובמקורות הזמינים. המחירים זינקו, המקורות היו חסרים. יש ירידה מאוד משמעותית, קרוב ל-40-50 אחוז".  דיויד לוי, ארגון עובדי הפלחה, סיכם: "חייבים לדאוג לתוספת מים כדי להגדיל את היבולים. אם היו מספיק מים, היינו מגדילים את היבול פי 2. שטחים יש, מים אין. אמרתי לאנשים בכנסת, אבל לא קיבלתי תשובה".

לקטעי וידאו מהאירוע:

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אמנות בינ״ל אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בננות בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גנטיקה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים הועידה ה 16 החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי המשק המשפחתי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות חקלאות אורגנית חקלאות מדייקת יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יסודות יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזון לבעלי חיים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר נחלה נטפים ניקוז סמדר אוטולנגי עגבניות עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עוף הגליל עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פערי התיווך פשיעה חקלאית צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קווי קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע קרקעות רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רשות ניקוז ונחלים כנרת רש״פ שום שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שטפונות שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים ⁨מילובר

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.