למה בישראל לא מסמנים תוצרת חקלאית?

14 נוב 2021
חיים ילין חיים ילין

במשך שנים מדברים על סימון תוצרת חקלאית, החקלאים משוועים לכך אבל מאחורי הקלעים יש מי שבכוחו מצליח למנוע צורך צרכני בסיסי- לדעת מאיפה מגיע כל פרי או ירק ולבחור האם הוא רוצה לקנות כחול לבן או ייבוא. ליוזם החוק, חבר הכנסת לשעבר חיים ילין בטן מלאה בנושא.

מי שיזם את החוק כבר לפני 6 שנים הוא חבר הכנסת דאז חיים ילין: "זה ברור שהרשתות לא רוצות את זה, לצערי לרשתות יש מספיק כוח לטרפד דבר  שכזה והם מונעות את זה. בגלל אינטרסים אנחנו לא מצליחים לשרת את העם באמת, לכוח הכלכלי בארץ יש יותר כוח מ 120 מחוקקים". ילין שיוביל מושב מיוחד בנושא סימון תוצרת חקלאית בועידת החקלאות של ישראל ב 8-9.12 במעלה החמישה נזכר בימים בהם החל לקדם את החוק: "הכל התחיל בשנת 2015, זה היה תהליך קשה מאוד וסיזיפי. באותם ימים הייתי באופוזיציה וכשאתה לא חלק מקואליציה אם אין לך דיל עם הקואליציה זו בעיה. אני לא איש של דילים- אני לא מוכר את עצמי ולכן הייתי דיי לבד והחוק לצערי לא עבר". על מה שקרה במסדרונות הכנסת מספר: "בקריאה הטרומית אמר לי משה כחלון שאם נגיע להסכמה עם הרשתות נקדם את זה והייתה הסכמה להעביר את ההצעה בקריאה טרומית אבל מכאן שום דבר לא זז. ברושי שהיה באותם ימים בהתאחדות התעשיינים אמר שהם לא ייתמכו. כולם ברחו הצידה והכל התפרק".

מה עתידו של החוק החשוב לצרכן הישראלי ולחקלאים? "תראה, אני סבור כי הקואליציה חייבת לקחת אחריות על זה ולקדם את החוק אבל לצערי מעטים אלו שמזוהים עם החקלאות בכנסת הנוכחית. אני קורא לחברי הכנסת לקדם את החוק ללא התחשבות ברשתות הם לא העניין. הרשתות במסווה של תומכי חקלאות רצים בהזדמנות הראשונה לייבא מטורקיה וירדן מעבר למכסות. אף אחד לא בודק את התקן ומה נכנס, כשאנחנו מייצאים בודקים את החקלאים שלנו עם פינצטה אבל אנחנו? מקבלים הכל העיקר שיהיה זול- זה הסיפור העצוב של החקלאות הישראלית"

כאמור במסגרת וועידת החקלאות של ישראל יתקיים מושב מיוחד סביב סוגייה זו עם אנשי מקצוע ובהשתתפות חבר הכנסת לשעבר חיים ילין. במסגרת הוועידה שתתקיים ב 8-9.12 במעלה החמישה ישתתפו שרים, חברי כנסת, ראשי התנועות החקלאיות, חקלאים וכו' וידונו בכל הסוגיות הנמצאות על סדר היום בהיבט החקלאי.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

OECD אבוקדו אגודות שיתופיות אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גרנות דבש דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פורום המזכירים פערי התיווך צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנט קרקע רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות מקרקעי ישראל רש״פ שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שימושים חורגים שינויי יעוד שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תערוכות ואירועים

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.