לקראת ימי הגשם הקרובים והסבירות לפתיחת סכר דגניה בסוף חודשי החורף מתוגברת ההגנה על שטחים חקלאיים במושבה מנחמיה

13 ינו 2021
‎⁨סוללת הגנה מהצפות- ‎⁨סוללת הגנה מהצפות- צילום רחפן - יוני דותן⁩

למרות התלבטות רשות המים וחברת מקורות, בקשר לפתיחת סכר דגניה, עדיין קיימת סבירות לפתיחתו, בסוף החורף הנוכחי, במידה ובימים הקרובים יהיו משקעים רבים. 

בנוסף, במידה ולא יפתח סכר דגניה, המפלס עלול לעלות עקב המשקעים ולהציף שטחים באזור זה.

 ברשות ניקוז ונחלים כינרת ומשרד החקלאות, מחשבים את הסיכון המחמיר ביותר ולא לוקחים סיכון והחלו בהקמת סוללת הגנה לאורך 2 ק"מ, במורד הירדן, בצדה המזרחי של המושבה מנחמיה, במטרה ליצור הגנה על השטחים החקלאיים של המושבה וחלק מהבינוי הנמוך. עלות הפרויקט כ- 1.5 מיליון שקלים.

לפתיחת סכר דגניה השלכות רבות על מקטע מורד הירדן ובעיקר על השטחים החקלאיים הסמוכים לו. מבדיקה שנערכה על ידי רשות ניקוז ונחלים כינרת עולהכי במידה ויפתח סכר דגניה, ספיקת המים שתזרום במורד הירדן יכולה להגיעלמקסימום כ- 150 מטר קוב לשנייה, מצב העלול לגרום להצפות נרחבות, בחלק מהשטחים החקלאיים המערביים של מנחמיה ובאזור ההרחבה העתידי. לכן הוחלט לנקוט בכמה צעדים להבטחת מניעת ההצפות: הקמת סוללה מעפר מהודקבגובה שבין 1.5 ל- 2.5 מטרים, שתגן על שטחי החקלאות והבינוי במנחמיה והנחת מעבירי מים ושסתומים אל-חוזרים (קלאפות) בקוטר 1.25 מטר, שיאפשרו ניקוז סדיר ומהיר של השטחים במקרה שיוצפו.

רשות ניקוז ונחלים כינרת ביצעה בשנים האחרונות עבודות עפר נרחבותבהשקעה כוללת של מעל 20 מיליון שקלים,להתאמת חתך הזרימה של הנחל לקליטת הזרימה מהכינרת במקרה של פתיחת סכר דגניה. כמו כן, בוצעה הגנה מפני הצפות של הנחל על מתקן תחנת הממסר של חברת החשמל הנמצאת בסמיכות רבה לירדן. לצורך הגנה על התחנה הוקמו סוללות עפר המקיפות את המתקן מצפון, דרום ומצדו המזרחי הצמוד לירדן.

סכר דגניה תוכנן והוקם בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת, על ידי פנחס רוטנברג וממוקם בקצה הדרומי של הכינרת, כחלק ממערכת סכרים של תחנת הכוח ההידרואלקטרית בנהריים. בהמשך להרס התחנה בנהריים במלחמת העצמאות והקמת המוביל הארצי, השתנה ייעוד סכר דגניה לוויסות ושליטה בכמות יציאת המים מהאגם הלאומי לנהר הירדן. הפעם האחרונה בו נפתח הסכר היה בשנת 1992.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237