הדבוראים של המחר

תופעת היעלמות הדבורים בעולם, ועידוד דור שני ושלישי להצטרף לענפי החקלאות השונים, הביא את ארגון הדבוראים העולמי, לייסוד תחרות בינלאומית לדבוראים צעירים- IMYB -International Meeting of Young Beekeepers שתתקיים בסלובקיה ב- 3-6.7.2019.

מועצת הדבש בחרה בשלושה תלמידי כפר הנוער ויצו בניר העמק- אורי שחף, לירן אליהו וקתרין לוקיאנוב, בני ה- 16, תלמידי כיתה י', לייצג את ישראל בתחרות, מאחר ובמסגרת לימודיהם השלושה לומדים ועובדים בענפי החקלאות ואף עושים בגרות מלאה בענף הדבורים.

השלושה שנבחרו- אורי שחף מתגורר ביישוב מרכז חבר, בין תחביביו הרבים לנגן בגיטרה, גלישת גלים, רוגבי וכמובן חובב טבע ובעלי חיים. לירן אליהו מתגורר בעפולה, אוהב תכנות ואלקטרוניקה, לנגן ביוקלילי, גיטרה וסקסופון. אליהו הינו תלמיד מחונן ומשתתף בפרויקט 'מגשימים' וקתרין לויאנוב מתגוררת גם היא בעפולה דוברת 4 שפות- אנגלית, צרפתית, רוסית ועברית, ולומדת יפנית, מנגנת על חליל צד וחברה בתזמורת הייצוגית של עפולה.

כאשר בני הנוער בישראל ייהנו מחופשת הקיץ, יצאו שלושת התלמידים שנבחרו על ידי מועצת הדבש לתחרות בסלובקיה. שם יפגשו עם בני נוער מגרמניה, אירלנד, איטליה, לטביה, ליטא, הולנד, רוסיה ועוד, בתחרות יבחנו ביכולותיהם המקצועיות בגידול דבורים במספר קטגוריות: עבודת הכוורת, ידע בתחום, התמודדות עם הטיפול בהם, מיומנויות שימוש בכלי העבודה של הדבוראים וכמובן טעימות דבש. כבר בימים אלה הדבוראים הצעירים עוברים עד מועד התחרות, אימונים בהדרכתם של ד"ר ויקטוריה סורוקר ויוסי קמר במכון הוולקני.

תלמידי כפר הנוער מתגוררים בישובים הכפריים הסמוכים אליו, בסביבה ירוקה וחקלאית. בכפר הנוער, לומדים תכנים אקולוגיים, ותכנים הקשורים לבעלי חיים, המשולבים בתכנית הלימודים הקיימת בחטיבה ובתיכון, דבר המסייע לתלמידים לפיתוח מודעות סביבתית ולקיחת אחריות אישית על סביבתו הקרובה לטווח ארוך. פתיחת ענף החקלאות ללימודים בכפר הנוער, באה במטרה להגביר את מודעות התלמידים לנושא חשוב זה, ולהביא את בית הספר, למצב בו יוביל את יישובי האזור להישגים טובים בכל הקשור לשמירת על הסביבה, ובעלי החיים בה.

בנוסף, בעקבות הבחירה בהם לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים, נבחרו השלושה להתמודד על פרס 'חביב הקהל' במסגרת -'יוצרים שינוי ישראל' אשר הינה תכנית חינוכית בינלאומית שמטרתה להעצים ילדים ונוער ליצור שינוי חיובי בסביבתם.

בעולם כולו קיימת תופעה מדאיגה ביותר, של היעלמות שליש מאוכלוסיית הדבורים! שכן, דבורת הדבש הינה המאביקה הבלעדית בחקלאות, האחראית להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. בלעדיה, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון מהצומח. כמו בכל העולם, גם בארץ מנסים להתמודד עם התופעה של היעלמות הדבורים ולנסות למגרה. אחד מהפתרונות הוא- פרויקט נטיעות צופניות שמנהלות מועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ והירידה בייצור הדבש ולאפשר מזון לדבורים להמשך קיומן, וכן פעילות חינוכית במכוורות התיירותיות ברחבי הארץ והשתתפות בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים.

מנכ"ל מועצת הדבש, זאב מידן: "אני מברך את הדבוראים הצעירים על ייצוג ישראל והדבוראים בתחרות הבינלאומית, בתקופה קריטית זו לענף הדבורים והחקלאות בארץ. המטרה הינה להביא למודעות את חשיבותו ותרומתו של ענף הדבורים עבור האדם. אני מקווה, כי באמצעות התחרות הבינלאומית נביא להכרה בענף חשוב זה שגם יקרב את הדור הבא של הדבוראים, אני מאחל לשלושה הצלחה ומייחל להמשך העשרת הידע החשוב בתחום".

שרון ניר ענבר, מורה למדעים וחקלאות בכפר הנוער ויצו, תלווה את שלושת תלמידיה לתחרות בסלובקיה: "חשוב שהנוער יהיה בעל מודעות סביבתית. אורי, לירן וקתרין משמשים דוגמה לכל בני הנוער בישראל, כתלמידי מגמת הדבורים הם סוכני השינוי, המקדישים את חייהם לדבורי הדבש הנמצאות בסכנת הכחדה".

מנתוני מועצת הדבש: כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237