⁨משרד החקלאות נערך לאפשרות לכניסתם של נחילי הארבה לשטחי ישראל⁩

⁨משרד החקלאות נערך לאפשרות לכניסתם של נחילי הארבה לשטחי ישראל⁩ מאת Etan J. Tal - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 3.0, קישור

צוותי השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות החלו בהיערכות לקראת אפשרות לכניסתם של נחילי הארבה לשטחי מדינת ישראל, ונמצאים בקשר רציף עם ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) לקבלת תמונת מצב על תנועת הארבה בשטחי מדינות ערב הסעודית ומצרים. במקביל, צוותי משרד החקלאות נערכים והחלו בבדיקת מלאי חומרי ההדברה הידידותיים, שאינם מסכנים את בני האדם, בהם יוכלו להשתמש במידת הצורך. יצוין כי נחילי ארבה לא מסכנים בני אדם ובעלי חיים, ומהווים רק "מטרד" באוויר ומזיק לחקלאות.

במסגרת מעקב של משרד החקלאות אחר תנועת נחילי הארבה עלה כי בעקבות הגשמים החריגים שפקדו את מזרח תימן וגבול אריתראה-סודן, החלה נדידת להקות ארבה לכיוון ערב הסעודית. במסגרת דוח שפרסם האו"ם בימים האחרונים, עלה כי חלה התקדמות בתנועתם של הנחילים לכיוון ישראל, אך המרחק לישראל עודנו גדול, החשש קיים אחר אינו גדול לכניסתן של הלהקות לישראל. במשרד מדווחים כי בימים הקרובים התמונה תתבהר עוד יותר, והמשרד ימשיך לעדכן.

אולם, משרד החקלאות אינו לוקח סיכון – המשרד החל מבעוד מועד להיערך. בתוך כך, המשרד סקר את המצאות נחילי הארבה בעולם, בדק את מלאי חומרי ההדברה הידידותיים, שאינם מסוכנים לבני אדם, ואף מוכן לקראת אירוע מתמשך מסוג זה. הבוקר אף נערכו ישיבות היערכות בנושא בניהול שר החקלאות, אורי אריאל. המשרד ממשיך לעקוב אחר האירוע, ומעדכן את כלל הנוגעים בדבר, לרבות ראשי המועצות האזוריות בדרום הארץ.  

כזכור, הפעם האחרונה הייתה בשנת 2013, כאשר צפה משרד החקלאות מבעוד מועד את כניסתם של להקות ארבה ותנועתן מאילת ועד הערבה. במהלך מיגור התופעה ועד לסיומה, פעלו צוותים של משרד החקלאות לנטר את השטחים ולרסס מהקרקע ומהאוויר על בסיס יומי, 7 ימים בשבוע מסביב לשעון גם מהאוויר וגם מהקרקע, עד לסיומה, ולא הותירה נזקים ממשיים בחקלאות המקומית.

ככלל, ארבה המדבר הוא מזיק חקלאי בולט של צמחים. שכיחותו בשטחי המדינה תלוי, בין היתר: במזג אויר, בלהקות ארבה, גודלן ומהירות נדידתן. תפוצתו נרחבת, קרוב ל- 30 מיליון קמ"ר ב-60 מדינות. הארבה ניזון ממגוון רחב ביותר של מיני צמחים, וכן מעלים, פרחים, פירות, זרעים וקליפות עצים.

עדכון מיום חמישי - 21/02:

בהמשך להודעת משרד החקלאות על היערכות לקראת אפשרות של כניסתם של נחילי הארבה לישראל, המשרד ממשיך להיערך, ועוקב כל העת אחר תנועתם של נחילי הארבה. על פי תמונת המצב, אין שינוי לגבי הצפי לכניסת ארבה לאזורנו, ועודנו נמצא במצרים, במרחק של 300 ק"מ משטחי ישראל. 

המשרד ממשיך להיות בקשר רציף עם ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO), ולעקוב, וימשיך לעדכן על ההתפתחויות בנושא, אם יהיו. על סמך הערכת מצב שנעשתה עם חזאי ארגון ה-FAO הארבה במצרים ובערב הסעודית, ונראה שלא הבשילו התנאים לתעופת הארבה צפונה, לכיוון ישראל בשלב זה. על כל מקרה, המשרד ערוך ומוכן.

יש להדגיש, כי נחילי ארבה לא מסכנים את בריאות הציבור ובעלי החיים, אך מהווים מטרד לחקלאות ובשל כך המשרד נערך בהתאם.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237