בט"ו בשבט נלחמים להצלת הדבורים!

עידו שחר, דבוראי  ממושב קלחים, שכוורותיו נשרפו בטרור ההצתות, בנטיעות עידו שחר, דבוראי ממושב קלחים, שכוורותיו נשרפו בטרור ההצתות, בנטיעות

ועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל, קיימו פרויקט משותף לנטיעת עצים ושיחים צופניים ברחבי הארץ, במטרה להציל את ענף הדבורים ולתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ, עקב היעלמות של שליש מכמות הדבורים בכל רחבי הגלובוס. חלק ניכר מהנטיעות הצופניות התבצעו גם בשטחי החקלאות שנשרפו בעוטף עזה, על מנת לתת מענה, הן לדבוראים ודבורי הדבש באספקת צוף- המזון העיקרי של הדבורים, והן לחקלאים שייהנו מהאבקת הגידולים החקלאיים, אשר ללא פעולה זו, לא תתאפשר הפריית הגידולים.

בקיץ האחרון דבוראי עוטף עזה נפגעו קשות בעקבות הלחימה וטרור ההצתות בדרום, במהלכן נשרפו כליל מעל 200 כוורות גדושות דבש (כל כוורת מכילה בין 30-50 ק"ג דבש) מעל 10,000 דונם חורש, מעל 6,000 דונם מרעה טבעי והנזק נאמד במעל 2 מיליון שקלים.

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש: "בימים בהם הדבוראים והחקלאים חוו את טרור ההצתות, הכוורות היו בשיא תפוקת הדבש, לקראת חגי תשרי, ועקב השריפות לא ניתן היה להפיק דבש באזורים שהוצתו. בנוסף, הדבוראים לא יכלו להציב כוורות בשטחים שרופים ולא התבצעה האבקה של הגידולים החקלאיים. כעת ביצוע הנטיעות הצופניות בשטחים שנשרפו, יחיו מחדש את הטבע שנהרס ויחדשו את שרשרת החיים ההכרחית של דבורי הדבש עבור קיום החקלאות בדרום,  כך ישוקם ענף הדבש בדרום וענפי החקלאות בכלל. אני מברך את קק"ל על התגייסותה ארוכת השנים למען ענף הדבש והדבורים בקיום נטיעות צופניות בדרום וברחבי הארץ בכלל".

במסגרת הפרויקט התבצעו הנטיעות הצופניות בין היתר, במושב גילת בצפון הנגב שנפגע מטרור ההצתות, שם ניטעו כ- 700 שתילי שיזף ואקליפטוס המקור בשטח כולל של כ- 10 דונם בשטחי החקלאות של המושב, כמו כן, במושב קלחים שספג גם הוא הצתות רבות בשטחי החקלאות שלו, ניטעו מעל  1,500 שתילי אקליפטוסים, שיזף, שקד, חרוב ושיחים צופניים שונים, בשטח כולל של כ- 16 דונם. בנטיעות השתתפו חברי וילדי המושבים  במטרה ליצור חיבור בין הקהילה לטבע ולהגברת המודעות לחשיבות דבורת הדבש עבור החקלאות.

בנוסף, הפרויקט המשותף למועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל התבצע ברחבי הארץ:

בקיבוץ הרדוף בגליל התחתון התבצעו נטיעות של כ- 1000 עצים ממינים שונים- אקליפטוס, חרוב, כליל חורש, שקד ושיחים צופניים. על פני שטח של כ- 17 דונם בחלקה חקלאית של הקיבוץ הרדוף, בשיתוף חברי קיבוץ הרדוף ודיירי העמותות המיוחדות בהרדוף 'בית אלישע' ו'חירם'.

במושב ידפת בגליל התחתון, ניטעו כ- 800 שתילים, אקליפטוסים נמוכים וצמחים ארומטיים כמו רוזמרין, מרווה וזוטא. על פני שטח כולל של  כ- 5 דונם, בשיתוף, ילדי בית הספר המקומי ידפת.

כמו כן, יינטעו אלפי עצים ושיחים צופניים, במושב חגלה בעמק חפר, במושב היוגב בעמק יזרעאל ובמושב בית חלקיהבשפלה.

חגי יבלוביץ', מנהל מדור זרעים ומשתלות, באגף הייעור, קק"ל"הקרן הקיימת משקיעה ומטפחת את הסביבה הירוקה בישראל. חלק מהמאמץ המקצועי שלנו הוא להתאים את הנטיעות גם לדרישות האקולוגיות השונות, בחלקי הארץ המגוונים בישראל. קק"ל מקיימת קשרי עבודה ושיתוף פעולה פורה עם מועצת הדבש והדבוראים זה כבר מעל 15 שנה, ומגדלת עבור הדבוראים כ- 100 אלף שתילים מידי שנה, 37 מיני עצים ו- 43 מיני שיחים צופניים עבור מרעה הדבורים. ייצור העצים והשיחים וחלוקתם למגדלים נעשה בהתאם למדריך 'עצים ושיחים צופניים' שהוציאו קק"ל בשיתוף מועצת הדבש. קק"ל מחלקת את השתילים לדבוראים בתאום עם מועצת הדבש, כאשר מטרת הנטיעה היא כמובן לסייע לענף הדבש. בנוסף יש כמובן תועלת חשובה לכולנו בשתילת עצים ושיחים נוספים ברחבי הארץ, והפיכת הארץ לירוקה יותר".

פרויקט הנטיעות הצופניות המשותף של מועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל, נולד עקב תופעת היעלמות הדבורים המאיימת על המשך קיום ענף הדבורים בארץ ובעולם בכלל. הסיבה הראשונה והעיקרית לתופעה, הינה התמעטות המזון לדבורים, כלומר- צוף. עם התרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן והצטמצמות האזורים החקלאיים, קיים מחסור בפרחי צוף המשמש מזון לדבורים. דבורת הדבש הינה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם.

נתוני מועצת הדבש:  כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב- 110,000  כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה. בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 3 מיליארד שקלים בשנה.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237