בלחץ ועדת הכספים: משרד החקלאות יעביר 20 מיליון ₪ להצלת מכון וולקני

11 נוב 2018 המחברת/ת:

לצד כך חסרים עדיין 10 מיליון ₪ להשלמת המתווה להצלת המכון אותו מקדמת ועדת הכספים, כאשר באוצר כרגע מסרבים להשלים את הסכום. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "דורש תשובה מהאוצר עד סוף השבוע, אחרת גם אנחנו לא ניתן תשובות". ח"כ עופר שלח: עבור מדיניות שר האוצר אין לכם בעיה להוציא מיליארדים מהרזרבה", ח"כ אורי מקלב: "זו תוכנית לחיסול המכון"

בדרך להצלת מכון וולקני? ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה היום (ג') דיון מעקב לעניין קיצוץ של כ-55 מיליון ₪ בתקציב המכון בשנת 2019, הצפוי להביא לשיתוק בפעילות המכון ולפגיעה קשה במחקר החקלאי בישראל. כזכור בדיון שהתקיים לפני כשבועיים, קראה הוועדה להעמיד 30 מיליון ₪ נוספים לתקציב 2019, כפתרון להמשך פעילותו התקינה של המכון, כאשר 20 מיליון יגיעו ממשרד החקלאות ו-10 מיליון יגיעו ממשרד האוצר. בנוסף הצהירו משרד החקלאות והאוצר כי הם בוחנים את פעולות התפעול השוטפות של המכון, על מנת להבין את צרכיו המהותיים.  

בדיון היום הודיע נציגת המשרד כי מנכ"ל המשרד הודיע על כוונתו להקצות 20 מיליון ₪, אך יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני ציין כי בהתאם למתווה, על מנת להציל את המכון יש צורך בהשלמת 10 מיליון ₪ נוספים ודרש ממשרד האוצר להעביר את הכסף: "אם לא אקבל תשובה עד סוף השבוע גם אתם לא תקבלו מאתנו תשובות". ביקורת קשה נמתחה מצד ח"כים נוספים על התנהלות האוצר. מנגד טענה נציגת אגף תקציבים כי תוספת משרד החקלאות מעמידה את המכון בקו הקיצוץ שנגזר על יתר משרדי הממשלה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני פתח את הדיון: "אנחנו בדיון נוסף, ביקשתי תשובה לגבי 20 מיליון ₪ בהרשאה להתחייב שיביא משרד החקלאות ו-10 מיליון ₪ שיביא משרד האוצר".

סיון ינקוביץ, מנהלת תחום תקציבים, משרד החקלאות: "מנכ"ל משרד החקלאות הודיע שהוא מוכן לתת 20 מיליון ₪ בהרשאה להתחייב לטובת מכון וולקני".

תמר לוי בונה, אגף תקציבים, משרד האוצר: "ישבנו ובחנו עם משרד החקלאות לאחר הישיבה כאן את נתוני התקציב, בפועל התקציב של המכון עמד על כ-40 מיליון ₪, שבפועל היו צריכים להיות מקוצצים 21 מיליון לפי נגזרת הקיצוץ הממשלתי הרוחבי, התוספת של 20 מיליון מצד משרד החקלאות מחזירה את מכון וולקני לעומק הקיצוץ עליו שהחליטה הממשלה, המכון מתיישר מול שאר הקיצוצים במשרדים".

ח"כ מיקי לוי: "זה לא נכון ולא בר השוואה, מי יכול להתקיים מ-17 מיליון אחר שתוקצב ב-70 מיליון?! זה לא כמו כל משרד לו תקציבים גדולים הרבה יותר".

ח"כ גפני: "ה-10 מיליון ₪ מדובר שיבואו מהרזרבה של משרד החקלאות".

לוי בונה: "תקנות רזרבה זה לא כסף גמיש, מדובר על תקנות שיועדו להתייקרויות במהלך השנה, שינויים שנעשים, לפסקי דין גדולים".

ח"כ עופר שלח: "אין לכם בעיה לקחת מיליארדים מהרזרבה אם זה במדיניות של שר האוצר, את מדברת על קיום של מכון שיש לו חשיבות לאומית, מה זה ה-10 מיליון ₪ האלה, מאיפה אתם מביאים את הדברים האלה?!". 

ח"כ גפני: "אני מבקש לאפשר למשרד החקלאות לתת 10 מיליון ₪ מהרזרבה שלו. תשובה שלילית תביא גם לתשובה שלילית מהוועדה הזו למה שאתם מבקשים".

לוי בונה: "לא תהייה פגיעה בעובדים של מכון וולקני. הטענה הייתה לכספים לארנונה וחשמל, הודיעו כעת על 20 מיליון לדברים האלה".

ד"ר ענת זאדה, חוקרת במכון וולקני: "נניח שהמנהלים שלי לא יכולים לשלם חשמל, אני צריכה להחזיר את הכספים של התורמים שלי כי אני לא יכולה לחקור בלי חשמל, אני יכולה רק לשבת ולגרש זבובים".

לוי בונה: "אנחנו מתחייבים שלא תהייה פגיעה בתקציבי השכר והמחקר".

ח"כ אורי מקלב: "אלה סיסמאות, כבר עכשיו פוגעים במחקר. הפערים בין ההישגים אליהם המכון הגיע למה שמעמידים לטובת החוקרים לא מובנים. אל תזרקו סיסמאות, זו תוכנית חיסול של המכון הוולקני".

ח"כ יעל כהן פארן: "טכנולוגיות של מים וחקלאות אלה הדגלים שלנו כלפי חוץ, איך אתם מפרקים את הדבר הזה?!".

ח"כ מיכן בירן: "10 מיליון אחרי הסכומים שאתם מעבירים פה זה כלום, אתם עושים בכוונה, אני מציעה לנקוט יד קשה נגד האוצר".

פרופ' אליהו פינרמן, ראש מינהל מכון וולקני: "ראש הממשלה אמר בכנס שאנחנו המכון הטוב בעולם והוא יעזור לנו לפתור את בעיות המזון בעולם, הסתכלנו אחד על השני ואמרנו הוא לא יודע שאנחנו לא יכולים לפתור את בעיות המזון של העובדים שלנו?".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "נעלבתי מהתשובה, אפנה לממונה על התקציבים, אם לא אקבל תשובה עד סוף השבוע על 10 מיליון ₪ גם אתם לא תקבלו מאתנו תשובות, גם אנחנו נדבר ברמזים".

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגסים אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אמנות בינ״ל אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בננות בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גנטיקה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים הועידה ה 16 החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המועצה לייצור ושיווק דבש המרחב הכפרי המשק המשפחתי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדות קבלה ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות חקלאות אורגנית חקלאות מדייקת יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יסודות יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזון לבעלי חיים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר נחלה נטפים ניקוז סמדר אוטולנגי עגבניות עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עוף הגליל עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פיצויים פערי התיווך פשיעה חקלאית צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קווי קורונה קורסים קיבוצים קיווי קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע קרקעות רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רשות ניקוז ונחלים כנרת רש״פ שום שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שטפונות שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים ⁨מילובר

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.