כבוד לדבש הישראלי

⁨מימין דוד קישקה הדבוראי עלי סורקין ממכוורת עין חרוד וחיים שפיגל⁩. ⁨מימין דוד קישקה הדבוראי עלי סורקין ממכוורת עין חרוד וחיים שפיגל⁩.

'Culinary'- התערוכה השנתית למזון ולקולינריה, מיקמה בקדמת הבמה את הדבש הישראלי, וקיימה לראשונה, בשיתוף מועצת הדבש- תחרות 'טעימה עיוורת' (ללא תוויות על מוצרי הדבש), בה לקחו חלק שפים מובילים שטעמו עשרות סוגי דבש ממכוורות בישראל, במטרה לאתר את הדבש הטעים בארץ.
בין השפים ואנשי הקולינריה המובילים, שנבחרו לצוות השופטים, היו: שף ניר צוק, שף מנה שטורם, דן בוקר השף של שגרירות צרפת, שף מתן מרגלית 'הגושרים מלון בטבע', עמיחי שרפשטיין "מאסטר שף", שף תום פראנץ 'מאסטר שף', אשת הקולינריה אפרת אנזל, שף גיא בן שמחון 'וילה וי', ועוד. הפיק מטעם 'Culinary'- איש הקולינריה דוד קישקה.

בתחרות הוצגו זני דבש ייחודיים, כדוגמת דבש זעתר, קורנית, דרדר, אשל, אבוקדו, פרחי בצל ועוד.
המכוורות שזכו במקום הראשון בשלוש הקטגוריות שנבחנו הם:
בקטגוריה דבש מפרחי בר- זכתה מכוורת ״נגוהות" של ברוך ושמרית עם "הדבש הלבן"- דבש הנוצר מפריחת אביב נדירה של פרחי בר ממשפחת השפתניים.

בקטגוריה דבש זני- זכתה מכוורת "פורת עין יהב" עם ״דבש פרחי אשל הערבה״- האשל גדל בערבה, ופורח מסוף יוני עד תחילת אוגוסט, בטמפרטורות של מעל 40 מעלות, חום המשפיע על טעם הדבש הייחודי ומעניק לו מרקם קרמי.

בקטגוריה דבש עצי פרי- זכתה מכוורת "עין חרוד" עם ״דבש טהור מגובש מפרחי שיזף״- עץ השיזף גדל בעיקר באזורים חמים ללא משקעים רבים, ופורח בחודשים מאי ויולי, ופריחתו עשירה בצוף. הדבש המופק מהשיזף הוא דבש עדין עם ניחוח מדברי.

בישראל קיים מגוון גדול של דבש זני הנובע מסוגי פריחה שונים- משמעו דבש גולמי של זן אחד של פרח המחויב ל-80% צוף של אותו זן. פרחי הצוף הינם עונתיים והדבוראי חייב להציב את הכוורות ביום בו הם מתחילים לייצר צוף, ולקחתן לפני שהם מפסיקים לייצרו. לדבש זני יש טעם מיוחד וטעים וניתן להשוות אותו ליין- הטעם מעולם לא חוזר על עצמו במדויק, והוספתו למאכלים משדרג את המנות.

הביקוש לדבש בישראל לאורך כל השנה נמצא במגמת עלייה- סקר שערכה מועצת הדבש מגלה, כי קיימת עלייה בצריכת הדבש על ידי הציבור, לא רק בחודשי החגים, אלא גם לאורך השנה, נתון המצביע על עלייה במודעות בקרב הציבור הישראלי לצריכת מזון בריא ולסגולותיו הבריאותיות והרפואיות של הדבש.

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש: "המגמות האחרונות בגסטרונומיה העולמית והנטייה להעדיף מאכלים טבעיים החזירו לדבש את מקומו הראוי על הצלחת. ההערכה הגוברת הן לסגולותיו הבריאותיות של הדבש והן לערך המוסף של טעם וריח, גורמים להעדפתו, על פני סוכר מעובד, לא בכדי קיבל הדבש את שמו- "הממתיק הטבעי של הטבע". אני מודה לתערוכת 'Culinary' על המקום החשוב שניתן לענף הדבש בתערוכה", אומר מידן ומוסיף "חשוב לזכור כי, ענף הדבש הוא ענף חקלאי בעל תועלות סביבתיות ניכרות, חשיבותו מתבטאת בהאבקת גידולים חקלאיים וצמחי בר, שכן, דבורת הדבש, הינה אחראית להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם".


תערוכת - 'Culinary' התקיימה במלון דן פנורמה בתל אביב, במסגרתה הוצגה תערוכה של מועצת הדבש, בה צילומים שצולמו ברחבי הארץ, ומביאים את הפנים הרבות של ענף הדבוראות בישראל.

מנתוני מועצת הדבש: כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב- 110 אלף כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237