משרד האנרגיה: עד יולי תוגש לממשלה תוכנית כוללת להפסקת השימוש בדלקים מזהמים בישראל

ועדת הכספים בראשות ח"כ מש גפני, קיימה היום (ב') "דיון מהיר" בנושא: הדלק שוב מתייקר - וממשלת ישראל אינה מקדמת את המעבר לתחבורה חשמלית חסכונית וירוקה.

הדיון שהתקיים לבקשת ח"כ איתן ברושי, עסק בצורך הגובר בקידום מוסדר של התחבורה החשמלית בישראל הנמצאת בפיגור אחרי המדינות המפותחות, במיוחד על רקע עליית מחירי הדלק, זיהום האוויר שגורמת התחבורה וההתחייבויות הבינ"ל של ישראל בנושא. משרד האנרגיה ציין כי תוכנית כוללת להורדת הרכבים המזהמים מהכבישים וכן להוצאת הדלקים המזהמים מתחומי התעשייה והחשמל נמצאת בשלבי הכנה מתקדמים, והיא תוצג עד חודש יולי. במסגרת התוכנית יחליפו רכבים חשמליים את הרכבים הפרטים ורכבים המונעים בגז את רכבי התחבורה הציבורית. מאות נקודות טעינה חשמלית יוקמו במקומות ציבורים, בחניונים וברשויות המקומיות כבר בשנתיים הבאות. מנגד עלה כי ישנו חוסר בהירות סביב נושא עתיד המיסוי של מכוניות מזהמות פחות ומכוניות חשמליות שעלול להפחית את כמויות המכוניות המיובאות. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני הורה לצדדים להציג בתוך חודש את התוכנית המלאה עם מענים לשאלות המיסוי.

ח"כ איתן ברושי: "המדיניות בנושא הרכב בעולם כולו הולכת יותר ויותר לרכבים חדשים, עשו כללים במדינות רבות שאנחנו רוצים להידמות אליהן, גם בתחבורה הציבורית וגם בפרטית. אני מודאג מהיעדים של הממשלה שהם גם התחייבויות בינ"ל, יש גם השלכות על הבריאות והסביבה כתוצאה מהרכבים. ביום כיפור במדידות שנעשו רואים ירידיה דרמטית בזיהום הסביבה. הפחתת גזי הפליטה ועמידה ביעדים זה דבר חשוב, אנחנו עומדים על 3 אחוז ורוצים להגיע ב-2020 ל-10 אחוז באנרגיה מתחדשת וזה לא פשוט. אנחנו צריכים לקבל החלטה, אין למדינה תוכניות עבודה או פעולה. לא ברור מי הגורם שמתכלל, זה מצריך תשתיות, צריך להעמיד יעד בענף הרכב, לקבוע יעדים לכמות רכישה של כלי רכב חשמליים או להורדת כלי רכב מזהמים".

ד"ר ברכה חלף, מדענית ראשית, משרד האנרגיה: "ב-2030 החזון שלנו שלא ימכרו יותר רכבים פרטים מזהמים אלא רק חשמליים והתחבורה הציבורית תעבור לגז טבעי, יש כבר טיוטות של המשרד עם יעדים ברורים".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "תוכניות זה בסדר אבל בינתיים אין כלום, למה אנחנו מדדים אחרי אירופה?".

חלף: "מדובר על מדינות מעטות באירופה, עם הרוב אנחנו באותו קצב. אבל אנחנו כמובן מצעידים את זה קדימה. תוגש לממשלה תוכנית, הכוונה לעשות זאת עוד במושב הזה, עד סוף יולי. החזון של השר לא מדבר רק על תחבורה אלא גם על ניקוי דלקים מזהמים גם בתעשייה וגם בחשמל וכולם חלק מהתוכנית הזו. קיבלנו בתקציב האחרון 25 מיליון ₪ לפריסת עמדות טעינה. ב-2019 ו-2020 נפרוס 2,000 עמדות טעינה, חלקן מהירות – 10 עד 30 דקות לתדלק סוללות ברכב, שלא יהיו חרדים ממקום ההטענה הבאה. מאות מקומות טעינה במקומות ציבורים, חניונים, ברשויות המקומיות ועוד".

ח"כ ברושי: "אתם משתפים את גורמי התחבורה הציבורית והפרטית? יש להם חלק בחשיבה?".

חלף: "כן נפגשנו עם מכלול גופים, תחבורה ציבורית, ציי רכב".

יהודה בר אור, יו"ר ארגוני המוניות: "איתנו לא הייתם בקשר"

איתן פרנס, מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה בישראל: "לנו יש חלום – חזון שאדם בישראל יוכל להטעין את הרכב שלו מהאנרגיה הסולרית והוא לא יפגוש תחנת דלק. 2,500 איש מתים בישראל מזיהום אוויר. ממשלת ישראל התחילה בצעד מאוד משמעותי, נעשים דברים שעד כה לא נעשו כדי לקדם ולשנות. לצד כך מדובר במהפכה צרכנית לא פחות מזה, יש לקדם כמה שיותר מהר תוכנית אסטרטגית, בעיקר יש לעגן דברים בהחלטות הממשלה, לפקח על עבודת הממשלה בנושא. אנחנו רוצים שה-25 מיליון ₪ יהפכו להיות משהו. נצטרך הרבה יותר מיליונים בשביל להשלים את המשימה, בינתיים אנחנו שומעים את האוצר רבים מה יקרה שיפסידו כסף על מס הבלו. אנחנו מתחילים את התחום אבל הוא יקרה הרבה יותר מהר ממה שאנחנו חושבים, אנחנו רחוקים כי הכל קשור בסוף לזה שאין תוכנית אב לאנרגיה לישראל. יש לדרוש לתכנן את תחום התחבורה החשמלית, 2,000 עמדות טעינה זה לא מספיק, צריך 20,000, זה יקרה הרבה יותר מהר מ-2030".

ח"כ גפני: אני חושב שאתה צודק בתחזית, זה מה שקורה בעולם המערבי ולא רק. עוברים לתחבורה באנרגיה מתחדשת, זו עובדה שתדביק בקצב שלה את מה שהממשלה מתכננת".

אבי לבון, סגן הממונה על הכנסות המדינה: "בדקנו את השינוי עם המיסוי הירוק על רכבים, ב-2016 יש תועלת של 350 מיליון ₪. אך מול התועלת הזו המהלך זה הוריד את המיסוי האפקטיבי על המכוניות מ-68 אחוז למתחת ל-60 אחוז, המשמעות היא פחות 1.4 מיליארד ₪ לקופת המדינה. כך שבחשבון הכללי עמדתנו שלאור פער גדול של עלות ותועלת במיסוי הדיפרנציאלי על רכבים, יש לצמצם את העלויות. אם עכשיו רכב שמזהם טיפה פחות מקבל הטבת מס של 10 אלף ₪, צריך להוריד את זה ל-3,000 ₪. לא צריך לתת סבסוד מעל תועלת הרכב".

מול הדברים טען נציג המשרד להגנת הסביבה כי מסקנות האוצר בנוגע למיסוי על ייבוא רכבים מבוססות על נתונים שאינם מדויקים. לאור כך הורה ח"כ גפני ללבן את הדברים: "המשמעויות כאן הן גדולות, על סמך כך נקבל החלטות ואנחנו מבקשים ללבן זאת בין המשרדים".  

יו"ר הוועדה: "בכלל הטענה המרכזית שמשרד האוצר לא יוותר על הבלו שהוא מכרה זהב עבורו ויתנהלו בעצלתיים בכל הנוגע למעבר לאמצעי אנרגיה אחרים".

דוד גרשביץ, משרד האוצר: "להפך אנחנו עובדים על הסרת חסמים, זה לא נכון. החשש העיקרי שלנו שעלויות נמוכות על הנסועה יביאו להגדלת הגודש".

ח"כ גפני: "אז הבלו לא משחק תפקיד".

גרשביץ: "לא אמרתי זאת".

ח"כ גפני: "מה זה לא אמרת, אם אתם רוצים את הבלו אז הדלקים המזהמים יישארו. האם יש ויכוח בתוך המשרד, כאשר יש מי שאומרים שצריך להצמיד את עניין הרכבים הלא מזהמים לכסף שמקבלים?".

טל שפסה היימן, משרד האוצר: "עמדת אגף תקציבים שהרפורמה הזו היא אחת מהמטרות שלנו. זה משהו שאנחנו מקדמים בכל הכוח".

לבון: "אנחנו יודעים שכשיגיע הרכב החשמלי המס הזה יהיה בסכנה, נגבה את המס ממקומות אחרים, אין לנו אהבה דווקא למס על דלק".

בהמשך הדיון הצהירו חברות יבואני הרכב כי לא ברור מה יהיה המיסוי על רכבים חשמליים בשנת 2020 והם הקלות המסך ימשכו וכי במצב זה הן אינן יכולות להזמין כמויות גדולות של מכוניות חשמליות. גם לגורמים האמונים לא הייתה תשובה חד משמעית האם המיסוי הנמוך יוותר על כנו. 

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "ועדת הכספים מביטה בדאגה אחר העובדה כי אין עדיין תוכנית שאפשר לשים אותה על השולחן ולדעת שאיתה מתקדמים. אנחנו מזהים רצון רציני להגיע לפתרון אבל עדיין לא רואים אותו. אנחנו מבקשים תאום עם הכלכלן הראשי לגבי המיסוי והרכבים שאינם מזהמים, במשרד הגנת הסביבה מציגים תמונה אחרת משלכם. אנחנו דורשים ממשרד האוצר לומר גם מה המיסוי לשנים הקרובות לעניין רכבים חשמליים. אנחנו צריכים שיהיו פה יותר ויותר רכבים כאלה ולשם כך צריך לדעת מול מה אנחנו עומדים, יש חברות שרוצות לייבא לכאן רכבים והן לא יודעות מה המיסוי יהיה, צריך לסיים זאת. אנחנו מבקשים לדווח לנו בתוך חודש מה נעשה עם הנושאים האלה וכן לקבל תמונה מלאה מה יש בתוכנית, אם יש תוכנית".

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237