שיא בהיקף הפיצויים ששילמה קנט למגדלי הפלחה: כ- 30 מיליון ₪ בשנה החולפת

08 נוב 2018

אם היה צריך הוכחה כלשהי לכך שמזג האוויר הופך, מדי שנה, לבלתי צפוי, השיא בהיקף הפיצויים ששילמה קנט בשנה החולפת למגדלי הפלחה, והגשמים המאוחרים שירדו,  הם דוגמא טובה לך. מנתוני קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, עולה כי החברה שילמה למגדלי הפלחה בשנה החולפת כ-30 מיליון ₪ פיצויים. מנתוני קנט, המחדשת בימים אלה את ביטוחי הפלחה לשנת 2018-19, עולה כי כ-25 מיליון ₪ שולמו במסגרת ביטוח נזקי הטבע בגין, בעיקר בגין נזקי גשם ועוד למעלה מחמישה וחצי מיליון ₪ שולמו במסגרת ביטוח ההכנסה. בקנט מציינים כי על פי התחזיות, מזג האוויר בחורף הקרוב צפוי להיות סוער וכי גם השנה הוא עלול לפגוע משמעותית בגידולי הפלחה.

ביטוח נזקי הטבע לגידולי הפלחה מכסה סיכוני טבע מוגדרים כגון קרה, סערה, שיטפון, עצירת גשמים ועוד.  במסגרת ביטוח זה שילמה קנט למגדלים, בשנה החולפת, כ-25 מיליון ₪,  מתוכם מלמעלה מ-13 מיליון ₪ שולמו למגדלי הפלחה בגין נזקי גשמים. בדרך כלל מדובר בשחתות שכבר נקטפו והושארו בשדות לייבוש, אולם הגשמים, ובעיקר הגשמים המאוחרים, פגעו בערימות והסבו להם נזקים גדולים ולעיתים קרובות השמידו אותן לחלוטין. נזק משמעותי נגרם בשנה החולפת כתוצאה מברד (למעלה מ-3.5 מיליון ₪) ומסערה (כ-2.5 מיליון ₪). עבור נזקי חום פיצתה קנט את מגדלי הפלחה, בשנה החולפת, בלמעלה מ-2 מיליון ₪. נזק משמעותי נוסף, בגובה של כ-2 מיליון ₪,  נגרם בשנה החולפת כתוצאה מעצירת גשמים. בהקשר זה, בקנט מציינים כי במקרה של נזקים מסוג זה לחיטה המגדל יידרש להמציא מסמכים (המעידים כי בחלקות הניזוקות נזרעו אך ורק זרעים מושבחים, מחוטאים ומאושרים. יצויין כי במסגרת ביטוח נזקי הטבע עודכנו השנה דמי הביטוח עקב ריבוי נזקים בשנים האחרונות. בנוסף, בעת חידוש הביטוח ניתן יהיה לרכוש ביטוח המותאם ליבול המרבי הצפוי בכל חלקה.

מעבר לחשיבות שיש לענפי הגידול השונים, לגידולי הפלחה חשיבות לאומית נוספת. הגידולים מאפשרים לשמור על אדמות המדינה ולמנוע השתלטות עליהן מצד גורמים שונים. במסגרת זו קנט, בשיתוף עם המדינה וארגון עובדי הפלחה, השיקה לפני שנים ספורות את ביטוח ההכנסה הייחודי לגידולים הללו, ביטוח שצובר פופולריות וביקושים גדולים בקרב המגדלים. התכנית הייחודית מאפשרת ייצוב מהותי בהכנסות החקלאים ויכולת משופרת לתכנון כלכלי. מנתוני החברה עולה כי בשנה החולפת פיצתה קנט את מגדלי הפלחה למעלה מ-5.5 מיליון ש"ח עבור אבדן הכנסה. 

ההצטרפות לביטוח הפלחה אפשרית עד ה-30/11/2018

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237