ח"כ אלון שוסטר: "החקלאות היא אחת מאבני היסוד של מדינת ישראל"

16 ינו 2023
ח"כ אלון שוסטר ח"כ אלון שוסטר צילום: ועידת ישראל לחקלאות

הצלחה עצומה לוועידת ישראל לחקלאות, שנערכה בפעם ה-13 ונפרסה על-פני יומיים. כללה שולחנות עגולים, כנסים, טקסים מרגשים, מפגש בין מקבלי ההחלטות ומובילי הדעה בחברה הישראלית וכמובן פרסי הוקרה לדמויות מפתח בענף - ביניהם השף אייל שני ואיש הטלוויזיה רינו צרור. מיכאל ביטון נבחר לאיש השנה בחקלאות: "מי ששמח לראות את החקלאים מאבדים ממעמדם, אלה הטייקונים"

הצלחה מסחררת לוועידת ישראל לחקלאות ה-13, שהתקיימה במעלה החמישה. הוועידה, שנפרסה על-פני יומיים, כללה שולחנות עגולים, כנסים, טקסים מרגשים, מפגש בין מקבלי ההחלטות ומובילי הדעה בחברה הישראלית וכמובן פרסי הוקרה לדמויות מפתח בענף.

מנכ"ל ומייסד הוועידה, חיים אלוש, המשיך לעלות לסדר היום את החקלאות הישראלית והפיק את האירוע בהצלחה כבירה עם אלפי משתתפים, כנסים מקצועיים מפרים ויעילים ושורה ארוכה של אנשי ציבור ואנשי מקצוע שהגיעו לדבר על הבעיות, תובנות וההצלחות של הענף.

הוועידה נפתחה בלא פחות מ-18 שולחנות עגולים, בהם דנו במגוון נושאים בוערים ומשמעותיים בענף החקלאות: ממשבר המים, דרך שולחן ענף הירקות והפירות ועד זכויות הבן הממשיך מול המדינה; משולחן ענף הצאן, דרך החקלאות האורגנית ועד המשך הייצור החקלאי בחברה הערבית.

מושב הפתיחה עסק בגניבות החקלאיות: איך הן הפכו לבעיית משילות ואיך הממשלה והמרחב הכפרי משלבים ידיים לפתרון הבעיה שהפכה למכת מדינה. פרופסור נמרוד לוי מהמכללה האקדמית כינרת דיבר על משבר המזון העולמי במאה ה-21 ושמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנ"ט, סיפר בהרצאתו על ההתחממות הגלובלית ואיך יוצרים ודאות בעולם של אי ודאות. בין הנואמים היו שר החוץ אלי כהן, שר החקלאות החדש אבי דיכטר - שהוועידה הייתה הופעת הבכורה שלו בתפקידו החדש, יו"ר וועדת הכספים משה גפני ומזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום אבו וילן.

פרס מיוחד קיבל השף אייל שני על תמיכה בתוצרת החקלאות הישראלית. שני, שמוכר באהבתו העזה לירקות ישראלים משובחים, משמש גם כשופט בתוכנית "מאסטר שף" והתוצרת הישראלית זכתה ממנו לא פעם לשבחים. את יום הפתיחה נעל טקס מרגש, כשערן להב בן ה-86 מקיבוץ ניר דוד, החוקר ומפתח כבר עשרות שנים מכלואים של אמנונים, קיבל פרס מפעל חיים מיוחד על תרומתו הרבה ופעילותו רבת השנים לענף הדייג.

היום השני כלל מושב עדכני לימינו אנו על המלחמה באוקראינה, אשר בלמה את יצוא החיטה, העלתה את מחירי הגרעינים והשפיעה על יוקר המחיה בעולם כולו. עימותים מרתקים היו בין חקלאי ישראל למנכ"ל פורום קהלת, מאיר רובין, שנאלץ להתמודד עם הביקורות הקשות על הארגון.

מושבים נוספים היו בנושא הו"תמל - איך יוצרים איזון נכון בין פיתוח חקלאות ופתרון הדיור ובנושא המים, כשהשאלה שדנה היא: איך מורידים את מחירי המים ומוזילים את יוקר המחיה. 

אות "מאבק בפערי התיווך" הוענקה לעיתונאי ואיש הטלוויזיה רינו צרור. צרור פועל במהלך השנה האחרונה בהעלאת המודעות לפערים הגדולים בין התשלום שמקבל החקלאי עבור תוצרת חקלאית, למחיר לצרכן.

את הוועידה נעלו טקסים מיוחדים, בהם הוענקה אות "אישה פורצת דרך" לאילנית דעדוש קלפון, מראשי ענף הצאן בישראל; ח"כ מיכאל ביטון מכחול-לבן הוכתר כאיש השנה של החקלאות הישראלית; זכו באותות המשקים המצליחים בישראל ולקינוח נבחרו 40 החקלאים הצעירים המבטיחים לשנת 2022 שקיבלו פרס מיוחד.

ח"כ אלון שוסטר, שר החקלאות לשעבר, היה גם כן בין הנואמים בוועידה. שוסטר ציין כי "אמרנו שנתמוך בכל צעד טוב שהממשלה החדשה תיזום. יש לנו וויכוחים אידאולוגיים בנושאים חיוניים, אבל כדי לנהל את הוויכוחים הלאומיים הגדולים, שאינם בתחום החקלאות, אנחנו חייבים לחזק את המכנים המשותפים שלנו. החקלאות היא אחת מאבני היסוד, שיש עליהן הסכמה רחבה ואני אהיה שותף לכל צעד שישכין רוח טובה על פיתוח החקלאות הישראלית".

ח"כ מיכאל ביטון, שקיבל את פרס איש השנה בחקלאות, סיכם: "אנחנו בתקופה שבה חרב מונחת על צוואר עולם החקלאות. קמו ארגונים, מכונים ומפלגות פוליטיות שביקשו להחליש את החקלאים ולהוריד אותם על הברכיים. מי ששמח לראות את החקלאים מאבדים ממעמדם, אלה טייקונים שאורבים לנפילת החקלאות ההיסטורית, המסורתית כדי לחולל בה שינוי ולייצר טייקוניזציה של החקלאות בישראל. כל ענף שנשבר איבד את אלפי מגדליו ונפל לידי טייקונים שהתעשרו ובישראל הם לא חסרים".

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.