צפוי מחסור חמור בעגבניות

מחסור חמור בעגבניות מחסור חמור בעגבניות Adobe Stock

בעקבות הודעת משרד החקלאות התורכי על הגבלת יצוא העגניות עד ה 14 באפריל, מזהירים באיחוד החקלאי כי בשבועות הקרובים לרבות בחג הפסח צפוי בישראל מחסור חמור בעגבניות!

בעקבות הורדת המכסים ופתיחת שוק הירקות לייבוא, ישראל מייבאת כ- 40 אלף טון מתוך כ- 180 אלף טון של צריכה כוללת של עגבניות בארץ. מרבית היבוא מגיע מתורכיה אלא שעל פי הודעת משרד החקלאות התורכי "בעקבות בשל העלייה החריגה לאחרונה במחיר העגבניות בטורקיה וההשלכות הנוראיות של רעידת האדמה, שהשפיעה ישירות על 11 מחוזות, היה צורך לנקוט בצעדים כדי להבטיח ביטחון תזונתי ולייצב מחירים".

לדברי ירון סולומון, ראש מחלקת התיישבות בתנועת כפרי האיחוד החקלאי, באנגליה כבר אין בנמצא עגבניות במרכולים ומרכולים שמצליחים לשים ידם על סחורה, מוכרים עגבניות במחירים מופקעים. לדבריו, אנליסטים של EastFruit  סבורים כי להחלטת ממשלת טורקיה תהיה השפעה רצינית על שוק עגבניות החממה במדינות התלויות ביבוא מטורקיה באירופה ובהן ישראל לפיכך, ניתן לצפות לזינוק רציני במחירים עד סוף השבוע הבא במדינות התלויות ביבוא של עגבניות טורקיות בהיעדרן.

סולומון מסביר כי התורכים מגדלים עגבניות בתקופה זו בחממות אלא ששינויי מזג האויר ורעידת האדמה הביאה אותם להגביל את יצוא העגבניות משמעותית ואת מקצת התוצרת שיאפשרו לייצא הם מעדיפים להעביר לאירופה. 
מבחינת היבואנים הישראלים מדובר במכה משמעותית שכן הם היו רגילים לייבא במחיר זול ולשווק במחיר גבוה ועל כן מחיר העגבניות מאז נפתח השוק ליבוא לא ירד. כעת לאור המצב לא ישתלם להם לייבא עגבניות.

מצד שני, עקב מדיניות משרד האוצר שייבשה את החקלאות הישראלית, חסרים בישראל כ 4500 דונמים לגידול עגבניות. 
באיחוד החקלאי קוראים לשרי האוצר והחקלאות להתעשת בהקדם ולדאוג להחזיר למעגל הייצור את אותם 40 אלף טון החסרים.
המשבר בתורכיה ממחיש את הכישלון המוחץ של המדיניות הקלוקלת של פקידי האוצר שהביאה את החקלאות הישראלי לעברי פי פחת. היום יותר מתמיד צריך לשמור על החקלאות הישראלית כדי להבטיח לאזרחי ישראל את בטחון המזון, רציפות האספקה של מזון טרי ובריא, מאבק בפערי התיווך שמהם נהנים היבואנים ושמירה על יציבות מחירים.

מהרושם שלנו, שר החקלאות דיכטר מבין את המשבר הגדול שבו מצויה החקלאות הישראלית ואנו סומכים את ידינו כי ישכיל להוציא אותנו מהמצב יחד עם הצוות המקצועי במשרד לחלץ את עגלת החקלאות הישראלית מהבוץ העמוק והחמור בתולדות מדינת ישראל.

מטע עגבניות abobe photosמטע עגבניות abobe photos

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.