⁨פסק בוררות תקדימי ראשון בארץ לגידול קנאביס רפואי⁩

29 אוק 2020
⁨פסק בוררות תקדימי ראשון בארץ לגידול קנאביס רפואי⁩ By Nabokov - own work by Nabokov(http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Cannabis_sativa4.JPG english Wikipedia), Public Domain, Link

אחרי פסק בוררות תקדימי, חקלאי ישראל יוכלו מעתה לגדל קנאביס בשטחיהם. פסק בוררות יוצא דופן הפך החלטה של אגודה חקלאית במושב משמרת ויצר תקדים משפטי.

בשנים האחרונות שוק הקנאביס גדל משמעותית והופך לקונצנזוס הולך וגובר שעומד על כ-200 מיליון משתמשים בעולם. בעקבות קצב גידול הצריכה המהיר של קנאביס יותר ויותר חקלאיים הופכים את שטחם לחוות גידול מההבנה כי מדובר בפוטנציאל כלכלי הטמון בשוק שרק הולך ומתפתח. בספטמבר 2017 משרד החקלאות הכיר בגידול קנאביס כענף חקלאי לכל דבר ועניין ובכל שנה כמות החקלאיים אשר רוצים להיכנס לתחום או לבחון את ההשקעה בו גדל.

משפ' כרמי הם חקלאים במושב משמרת, המוגדר אגודה חקלאית שיתופית. בבעלותם שטח קרקע בגודל של כ-15 דונם עליו ביקשו להקים פעילות קנאביס בפברואר 2017. הם פנו לוועד ההנהלה במושב שסירב להיעתר לבקשה בתואנה של סיכון ביטחוני ומפגע ריח. משפחת כרמי לא קיבלה את האמירה בטענה שגידול קנאביס ע"פ משרד הבריאות הינו ענף חקלאי לכל דבר ועניין ואין נתונים שמראים כי אחוז הפשיעה גדל במושבים בהם הותר גידול קנאביס. נוסף על כך בכל מושב יש רפת אשר מפיצה ריחות לא נעימים וריח הצמחים לא חזק כמו שלהם. החקלאים ערערו על החלטת הועד, והעביר את ההחלטה לאסיפת חברי האגודה המשותפת החקלאית של המושב – המוסד הקובע באגודות שיתופיות, לצד מסמך תקנון האגודה. האסיפה הצביעה נגד.

החקלאים החליטו לערער גם על הצבעת האסיפה, ולצורך כך פנו למשרד עו"ד ויינשטוק-זהבי בשם משפ' כרמי, אשר נחשב למשרד מתמחה מוביל ברגולציה וחקיקה בתחום הקנאביס בישראל מאז 2015 ואף הגיש את בג"צ הקנאביס הראשון של החקלאים בישראל – מהלך שהחל את העיסוק בישראל בהקמת רגולציית קנאביס.

משרד ויינשטוק-זהבי ערער על החלטת האגודה הכללית של מושב משמרת למנוע מחקלאי המושב לגדל קנאביס על שטחם, ודרש לבטל אותה, במהלך שכמעט ואינו ננקט מאחר והאסיפה הכללית היא המוסד הקובע במושבים לעניינים אלה. זאת, בטענה שהופר חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד חופש העיסוק, וכמו כן נטען שעל פי תקנון האגודה עצמו חברי האגודה יכולים לעסוק בחקלאות וכי גידול קנאביס רפואי מוגדר על ידי משרד החקלאות כענף חקלאי – דבר המייצר הלימה בין רצון החקלאים לבין תקנון האגודה. 

ביהמ"ש הפנה לבורר שפסק לטובת החקלאים ואף חייב את האגודה לתת להם הקצאת מים לצורך גידול זה, הורה לאסיפה לשלם את הוצאות המשפט ולהגיע להסכמה על מיקום החווה לגידול קנאביס.

פסק הבוררות של מקרה משפחת כרמי הוא תקדימי ויטייב עם חופש העיסוק של חקלאי ישראל המעוניינים לגדל קנאביס על שטחיהם. בתקופה בה החקלאים חושבים על מיצוי הקרקע שברשותם לטובת הכנסה מרבית, תחום הקנאביס פותח את הדלת לפוטנציאל כלכלי הטמון בגידול חקלאי זה.

"פסק הבורר מהווה אבן דרך משפטית הן מבחינת הפיכת החלטה של אסיפה כללית של אגודות שיתופיות, והן מבחינת קביעת בוררות כי קנאביס הוא גידול חקלאי לכל דבר ועניין, על אף המורכבות הכרוכה בגידול זה. אנו צופים כי לפסק הבורר תהיה השפעה תקדימית בעניינים אלה, אשר תתן רוח גבית לתושבי אגודות חקלאיות שאין בידם האמצעים להבטיח את עיסוקם ואת רווחתם הכלכלית באמצעות ערעור על התנגדויות ועד ההנהלה והחלטות האסיפה הכללית", אמר דודו זהבי, מייסד-שותף במשרד עוה"ד ווינשטוק-זהבי.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזכ״ל התאחדות החקלאים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר ניקוז סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פערי התיווך צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רש״פ שום שוק סיטונאי שחיטה שחורה שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.