חקלאים, יזמים, אנשי לוגיסטיקה וחברות סטארט אפ – מה המכנה המשותף? כולם רוצים לקחת חלק במהפכה הדיגיטלית של החקלאות הישראלית!

07 יול 2019

נוכחות מרשימה נרשמה בכנס הקמת זירות מסחר דיגיטליות שהתקיים הבוקר במשרד החקלאות בראשון לציון. לכנס הגיעו 100 גופים וחברות וביניהם: יזמים, חקלאים, אנשי לוגיסטיקה, מתכנתים וחברות סטארט-אפ אשר לכולם מטרה אחת – להיות חלק מהמהפכה הדיגיטלית הבאה של ישראל – זירות מסחר דיגיטליות בחקלאות הישראלית לקנייה ומכירה של פירות וירקות. במשרד החקלאות הביעו סיפוק לנוכח התעניינות הרבה מצד מגוון רב של גורמים וגופים, המעידה על ההכרה בצורך של המסחר המקומי בהקמת זירות דיגיטליות אלו, מהלך המגלם בתוכו יתרונות כלכליים, חברתיים ואקולוגיים. במשרד מעריכים את פוטנציאל השוק הסיטוני בכ-10 מיליארד ₪, ומקווים כי היקף המסחר בזירה הדיגיטלית יגיע תוך מספר שנים קצר בין 15% ל-20% מהמסחר הסיטוני (1.5 – 2 מיליארד ₪).

במהלך הכנס הוצג למתעניינים המצב כיום לעומת המצב שמשרד החקלאות רוצה לראות בסוף המהלך. כיום, שיטות המסחר בפירות וירקות מיושנות, לא יעילות ופוגעות באיכות התוצרת שמגיעה לצרכן בשל ריבוי החוליות בשרשרת ההספקה, העדר סטנדרט לאיכות, אי שמירה על שרשרת הקירור ועוד,  דברים הפוגעים גם במגדלים וגם בצרכנים. השיטה המיושנת הנהוגה כיום מסבה לצד ההפסד הכלכלי גם הפסד חברתי ואקולוגי. הפירות והירקות עוברים מספר ידיים עד שהם מגיעים מהשדה לצרכן, דבר שגם מייקר אותם אך גם הופך אותם לפחות טריים ופחות איכותיים.

בעולם המגמה כבר נותנת אותותיה ובמשרד החקלאות מעוניינים לאמץ את המגמות הגלובליות של מסחר אלקטרוני בתוצרת טרייה - הקמת שוק למסחר אלקטרוני בתוצרת חקלאית טרייה (Israeli Marketplace). שוק מסחר אלקטרוני ייצור תנאי מסחר הוגנים לצד פיתוח שיטות מסחר מתוחכמות ומתקדמות, שקיפות במחיר וביסוס הקשר שבין האיכות למחיר, צמצום הפחת, שיפור מעמדו של המגדל אל מול הסוחרים, הגברת התחרות וחשוב לא פחות- יתרום להורדת יוקר המחייה.

מנהלת תחום חקר שווקים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ציפי סבג-פרידקין: "אנו מאמינים כי בעתיד יתקצר המרחק שבין הקמעונאי למגדל וכתוצאה מכך יצומצמו עלויות לאורך כל שרשרת ההספקה. אנו, כרגולטור, נניע את התהליך, נניח את התשתית, נגדיר את מאפייניה ונסייע במימון. כל המעטפת הזו תינתן לגוף פרטי שיבנה ויתפעל את זירת המסחר לטובת השוק כולו. ההנחה היא שהקבוצות שירימו את הכפפה וייענו לאתגר ישלבו ידיים בין חקלאים, לחברות שינוע ולמתכנתים".

כזכור, משרד החקלאות, משרד האוצר ורשות החדשנות פרסמו לפני כחודשיים את הקול הקורא לתמיכה בהיקף של 20 מיליון ₪ בזירות שיאפשרו שיווק ישיר מהחקלאי לעסקים תוך צמצום חוליות בשרשרת השיווק וההספקה, וזאת בין השאר במטרה לצמצם את מרווחי השיווק. מטרת הטכנולוגיות שעתידות להיות מפותחות היא לספק מידע עדכני על המסחר בתוצרת חקלאית טרייה לספקים ולכלל הציבור.

מטרת התוכנית היא לבדוק את השפעת התשתית המודרנית והדינמית של הפעילות העסקית-מסחרית בתוצרת חקלאית טרייה ולבחון את האפשרות לייעול משמעותי של שיווק התוצרת החקלאית הטרייה במדינה. במסגרת הזירה הדיגיטלית, ישפרו החקלאים את יכולת השיווק שלהם, תוך חיזוק מעמדם בשרשרת האספקה. כמו-כן, ייווצרו תנאי מסחר הוגנים יותר עבור אלו שכוח המיקוח שלהם היה מועט עד כה, ואלו יגבירו את התחרות בשוק על ידי גישה קלה וישירה לשווקים. כמו כן, גם לחקלאים תהיה שליטה גבוהה יותר בכל הנוגע למועד קבלת התשלום וקיצור זמניו.

לצד יתרונות מרובים אלו, להקמת זירות המסחר למכירת תוצרת טרייה גם יתרונות אקולוגיים, חברתיים וכלכליים. הזירות תאפשרנה תכנון וולונטרי של הייצור באמצעות צמצום ייצור עודף והתאמה אופטימלית בין הביקוש להיצע – דבר שיביא להפחתה משמעותית בתוצרת עודפת. מבחינה כלכלית, הקמת הזירות תוביל לצמצום הריכוזיות בשוק; שקיפות מחירים; חיזוק מעמד המגדל והצרכן וכן זמינות נתוני אמת על המסחר המקומי לצורכי מחקר ופיתוח על ידי משרדי הממשלה.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

OECD אבוקדו אגודות שיתופיות אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גרנות דבש דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פערי התיווך צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות מקרקעי ישראל רש״פ שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שימושים חורגים שינויי יעוד שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תערוכות ואירועים

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.