בית המשפט העליון סיכל ניסיון של הורים לבטל מינוי כלתם כ"בן ממשיך" / שמואל גלנץ, עו״ד

17 ינו 2019 המחברת/ת:
שמואל גלנץ, עו"ד שמואל גלנץ, עו"ד

ניסיון בגילגול שלישי לבטל מינוי בן ממשיך נדחה על ידי בית המשפט העליון.

'הדבר היה ככה': הורים ממושב כפר הרי"ף מינו בשנת 1986 את בנם כבן ממשיך במשקם. המינוי אושר ע"י האגודה החקלאית, ע"י הסוכנות היהודית ונרשם במנהל מקרקעי ישראל. כעבור שנתיים נישא הבן ובנה את ביתו במשק. בשנת 2004 נפטר הבן והכלה וחלק מילדיה נותרו גרים בביתם שבמשק.

בשנת 2011 ביקשו ההורים להעביר את הזכויות במשק לבן אחר שלהם תוך טענה שבשעתו נתנו לבן המנוח הסכמתם לבניית הבית ולא יותר מכך.

בקשתם לרשום את המשק על שם הבן האחר שלהם סורבה בשל המינוי הקודם שהושלם כאמור ברישום. עקב כך פנו לבית המשפט לענייני משפחה.

בבית המשפט לענייני משפחה נדחתה תובענת ההורים ונקבע כי יש לראות את הכלה כבת ממשיכה במשק מכ̇ח זכותו של בעלה המנוח. נקבע כי לא הוכחה טענת ההורים כאילו התכוונו להעניק לבנם המנוח זכות מגורים בלבד ומכל מקום משההורים מינו את בנם כבן ממשיך והדבר אושר ונרשם אין ההורים רשאים לחזור מכך.

נקבע כי זכותו של הבן המנוח לאחר מותו עברה לאלמנתו – הכלה.

על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה הגישו ההורים ערעור לבית המשפט המחוזי וזה דחה את הערעור. המחוזי "מיסמר" את פסיקת הערכאה הראשונה וקבע שמשמינו ההורים את בנם המנוח כבן ממשיך וניתן לכך אישור רשמי על ידי הגורמים המיישבים, קביעת הבן הממשיך הושלמה ולא ניתן לבטלה. בית המשפט גם שב וקבע כי על פי הסכם החכירה (ההסכם המשולש : האגודה, הסוכנות היהודית, מנהל מקרקעי ישראל (בשעתו)) ועל פי תקנות האגודות השיתופיות "עם מותו של בן ממשיך עוברת הזכות לבת זוגו".

ההורים לא התייאשו וניסו מזלם בבית המשפט העליון, ביקשו רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי. העליון, תוך שהוא דוחה את הבקשה לנהל את הערעור, תמך בפסיקות שניתנו בשתי הערכאות הקודמות, נתן דעתו לסוגית הבן הממשיך שעולה חזור ועלו בדיונים בבתי המשפט. העליון ציטט הלכות קודמות ביניהן: בעל הקרקע הוא המינהל (היום רמ"י) הוא מכתיב את תנאי השימוש בקרקע ואופן העברתו מחוכר לחוכר. בין היתר נקבע בהסכם החכירה כי במות אחד מבני הזוג החוכרים עוברת הזכות לבן הזוג שנותר בחיים (נכון למועד המקרה דנא). בתקנות האגודות השיתופיות צויין כי הגדרת "בן ממשיך" כוללת גם את בת הזוג של הבן הממשיך וזאת במטרה למנוע מצב בו לאחר מות הבן הממשיך תהא אלמנתו מנושלת מכל זכויותיו. הנה כי כן בית המשפט העליון חזר על ההלכה שנהגה, לפיה, אין חזרה ממינוי בן ממשיך לאחר שהמינוי נרשם באגודה, בסוכנות היהודית ובמינהל מקרקעי ישראל. כמו כן חזר בית המשפט העליון על ההלכה שנהגה בשעתה לפיה במות אחד מבני הזוג עובר המשק בשלמותו לבן הזוג שנותר בחיים.

לא למותר להוסיף כי בהחלטת רשות מקרקעי ישראל מלפני מספר חודשים נקבע כי בניגוד לעבר, במות אחד מבני הזוג העברת משק לבן הזוג שנותר בחיים אינה אוטומטית. כמו כן נקבע שהעברת משק לבן ממשיך יש להסדיר בצוואה.

בע"מ 8132/17 ש.פ. וז.פ. נגד א.ס.ש., רשות מקרקעי ישראל, הריף – כפר שיתופי להתיישבות חקלאית בע"מ והסוכנות היהודית לארץ ישראל – ניתן ביום 11.12.2018

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.