יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם יקדם הצ"ח פרטית שתאסור ייבוא פחמים מהרש"פ לישראל כדי לחסל את המפחמות המזהמות את האוויר באזור מנשה, חריש ופרדס חנה

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דודי אמסלם יקדם הצעת חוק פרטית שתאסור ייבוא פחמים מהרש"פ לישראל, ובכך ישלים את הצעדים שנקטה הוועדה על מנת להפסיק את פעולת המפחמות המזהמות את האוויר בכל אזור חריש, אלפי מנשה, כפר סבא ופרדס חנה. שני הצעדים שכבר ננקטו הם פעילות המנהל האזרחי בשטחי בי לסילוק המפחמות וחקיקה שאוסרת מכירה לרש"פ של גזם עצים, המהווים חומר הגלם למפחמות, ומחייבת העברתו לאתרי סילוק ידידותיים לסביבה או ריסוקו בשטח.

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "אני מודה למנהל האזרחי, הגורם היחיד שפועל. המשרד להגנת הסביבה בתהליך גיוס והצבת 15 פקחים. אני מבקש מהמינהל שתהיו קצת יותר ערניים ותעשו קצת יותר בקרות עד שהמשרד להגנת הסביבה יתארגן, במקום פעם בשבוע צאו לשטח כל 3 ימים. זהו טרור אקולוגי שהורג יותר אנשים מטרור. זה פוגע באנשים באופן גורף, לא במידי, הורג אותם לאט לאט. הזיהום הזה הורג יותר אנשים מכל הטרור ולכן יש לייחס לזה חשיבות עליונה. המחלות לא פוסחות על ילדים ונוער ומתים מזה בייסורים גדולים. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה הוא איש רצינו והוא שם את כל כובד משקלו. אני מבקש לזרז את הבקרות והפקחים כדי להרתיע. בתחילת המושב הבא הוועדה תדרוש דיווח לוודא שהסיפור נסגר".

ראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה: "יש להעמיק את הטיפול במפגע. נעשו פעולות רבות וחיוביות על ידי יו"ר הועדה ח"כ אמסלם, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר והמינהל האזרחי, אך יש להגביר את האכיפה על מעבר גזם לרשות כדי למנוע את יצור הפחם. לא הוכח כי המפחמות האקולוגיות מונעות את הזיהום הרב העולה מהמפחמות ופוגע קשות בבריאות התושבים".

יצחק קשת, ראש מועצת חריש: "אוויר זה הדבר הכי בסיסי. יו"ר הוועדה דודי אמסלם קידם את חיסול המפחמות. כולם עשו עבודה יוצאת מהכלל, אבל הבעיה עדין קיימת בנקודות מסוימות. כשקורה משהו כולם מתעוררים, אבל צריך רוטינה של המינהל האזרחי, כדי שפעילות המפחמות לא תחזור".

חגי פלמר, מנכ"ל מועצת מנשה: "8 שנים לא עשו כלום. השנה המצב יותר טוב. יש הרתמות וזמינות כל הגורמים – המינהל האזרחי, משרד החקלאות. כשהריח מופיע, יש למי לפנות, אבל עדיין בליל שבועות לא יכולנו לשבת בבית הכנסת. עדיין יש מפחמות שפועלות ויש עשן. כולנו מסריחים מעשן. הטיפול און ליין כל הזמן חשוב. אם לא נכניס גזם לא יהיה להם יכולת לשרוף. חייבים להמשיך אכיפה בכל הכוח".

ח"כ יעל כהן פארן: "המצב קצת יותר טוב, אבל לא טוב. השבוע היה בלתי נתפס. כל פרדס חנה-כרכור נחנקו. אני מודה על ההיענות המהירה, אבל סוגרים מפחמה ותוך כמה ימים שוב זה קורה. ניסינו לא להעביר גזם ואיכשהו זה כן מגיע. מהם נהלי המינהל? רק כשתושבים זועקים מחפשים את המפחמה?"

בני אלבז, קמ"ט איכות סביבה במשרד הביטחון: "200 קוב עץ הוחרמו לאחרונה. 7000 איש התפרנסו מענף המפחמות. המינהל נתן אישורי כניסה לישראל כדי שתהיה חלופה תעסוקתית לאנשים. אנו הולכים להביא לארץ מפחמה שעומדת בתנאם הכי מחמירים. יו"ר הוועדה הזיז את הנושא ועכשיו זה רץ". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "אז אתם מפרקים מה שאתם מאתרים?" בני אלבז: "כל שבוע אנו מסיירים בשטח".

צביקה כהן, משרד החקלאות: "משרד החקלאות הניח תשתית לרישיונות גזם. אנו נותנים רישיונות כריתת עצים. חלק מהגדם מפורק בשדה עם מרסקות שלנו. החקלאים שומרי חוק. מאמין שנוכל לעצור את הגדם לרש"פ". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "שומרי חוק אבל אוהבים כסף. עובדה שחלק מהגזם מגיע עד היום לרש"פ. האם אתם מרגישים שהעסק הופנם? אם יקח חודש חודשיים, נספוג. אבל האם אנו בכיוון? אם הם ממשיכים לקבל גזם מישראל, מה עשינו? פרצה קוראת לגנב".

הדיון עסק גם בשריפת והטמנת פסולת בשטחי הרש"פ:

ד"ר איילה תמרי, מייצגת תושבי צור יגאל וכוכב יאיר: "המסלע באזור צור יגאל מלא מערות, ולכן הטמנת פסולת באזור מזהמת את המים והקרקע. המים יורדים ללא סינון ובעומק 30 מטא פוגשים את אקוויפר ההר ואקוויפר הירקון. יש הכחשה מוחלטת של הנזקים".

מרים יעקביאן, תושבת צופים: "זהו טרור אקולוגי. אנו מתים מזה. יש בישוב מכת סרטן. מוכח ששריפת פסולת מזיקה לבריאות. חצי מהילדים בגן סובלים מאסטמה וקשיי נשימה. מריחים את הרעל באוויר. אנחנו לא יכולים לפתוח חלון. ההורים יוצאים בבוקר לעבודה בעיר ומפקירים את הילדים שנשארים בישוב וכל היום סופגים את הרעל. מעט מאד מוקדי שריפה מזיקים לכל האזור".

אילן שדה, ראש מועצת מנשה: "יש שריפות גם בצפון השומרון. זה המשך של גניבה. גונבים כבלים של חשמל ואז מדליקים כדי לנצל את הברזל. הייתה שריפה גדולה, הזמנו לוחמי אש והם אמרו שאין סכנה לחיי אדם והסתלקו. כיבינו בעצמנו עם עפר. לא יכול להיות שכיבוי אש יסרבו לכבות שריפה".

יוסי דגן, ראש המועצה האשורית שומרון: "יש הרבה שריפות בנפת קלקיליה. זהו דפוס של עבריינות ממוסדת. טרור סביבתי מובהק. כראש רשות אני לא יכול להסתכל בעיניים לתושבים חולים. הטיפול הוא ברמת להרוג יתוש ולא מייבשים את הביצה".

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237