מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי, עו"ד דודו קוכמן: מדובר בחוק מיותר שלא יתרום במאום למצוקת הדיור. תכנון שמטרתו להביא לחיסולו של ישוב לא רק שאינו ראוי גם אינו נחוץ מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי, עו"ד דודו קוכמן: מדובר בחוק מיותר שלא יתרום במאום למצוקת

29 מרס 2016

מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי, עו"ד דודו קוכמן: מדובר בחוק מיותר שלא יתרום במאום למצוקת הדיור. תכנון שמטרתו להביא לחיסולו של ישוב לא רק שאינו ראוי גם אינו נחוץ

93% מהקרקעות מנוהלות על ידי המדינה ויש היום מספיק כלים לו רצתה בכך המדינה כדי לטפל במצוקת הדיור האמיתית, אלא שהאמת היא שהמדינה ממכרזת את עצמה לדעת והיא המספסרת העיקרית בקרקעות. כמעט כל המתכננים במדינת ישראל סבורים שיש די שטחים בעיר הזמינים לבניה ומתנגדים ליוזמות הממשלה להפשרת קרקעות חקלאיות ולהרחבת שטחי החיפוש.

בערים יש די קרקעות זמינות לבניה וגם בישובים הכפריים יש די קרקעות עם תכניות מאושרות עם עשרות אלפי יחידות דיור שמסיבות בירוקרטיות לא מקודמות, יש כלים של פינוי בינוי ויש את חוק הדיור הציבורי.  למעשה מי שאחראי למצב הנוכחי הוא פקידי האוצר והפרקליטות, הם הרגולטורים שלמעשה קובעים את כללי המשחק שהביאו למצב המחפיר של מצוקת הדיור.

אלא שהמדינה מעדיפה שוב ושוב להסיר מעל עצמה את האחריות ולהיטפל לחקלאים.

תכנון שמטרתו להביא לחיסולו של ישוב לא רק שאינו ראוי גם אינו נחוץ:

במסגרת הותמ"לים מתכננים תכניות על יותר ממאה אלף דונם חקלאים כשמנגד של שטחים עירוניים עם פוטנציאל בינוי לעוד עשרות שנים.

כך למשל בקרית ביאליק יש תכניות לקליטה עד שנת 2070 בעוד מנגד הולכים ומתכננים על שטחים של כפר ביאליק, קיבוץ אושה וקיבוץ כפר מכבי. לפי התכניות, מרבית הקרקעות החקלאית של חקלאי כפר ביאליק הולכות להיעלם ומשאירים את החקלאים חסרי פרנסה מבלי לחשוב על עתידם.

במקום לכונן תכנית לאומית להתיישבות שיש בה ראיה גם של חשיבות המרחב הכפרי, המדינה יוצרת מציאות שתהיה בכיה לדורות. הפקעה של קרקעות לצורך קידום בינוי בשטחים הפתוחים מבלי לקחת בחשבון את חשיבותו של המרחב הכפרי לכלכלה, לתיירות ולשמירה על איכות הסביבה, תיצור מציאות תכנונית לא הגיונית מבחינה כלכלית וחברתית.

מידע נוסף

  • קרדיט תמונה: מקור:

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237