הדפס עמוד זה

בשורה ירוקה מאת עמק הירדן

‎⁨המערכת הסולארית החדשה על מאגר ירמוכים מול מפגש שלושת הגבולות⁩ ‎⁨המערכת הסולארית החדשה על מאגר ירמוכים מול מפגש שלושת הגבולות⁩

מערכת סולרית צפה על פני מאגר מים הגדולה בישראל, החלה את פעילותה השבוע בהספק חשמל של 880 קילו ואט, כמות אשר שווה ערך לצריכת חשמל של קיבוץ אחד.

המערכת הוקמה על פני מאגר ירמוכים של אגודת המים בעמק הירדן הממוקם בסמוך לגבול ירדן. זהו הפרויקט הסלולארי הצף השני של אגודת המים ושותפתה חברת נופר אנרגיה, לאחר שהפרויקט הראשון, שהיווה סנונית ראשונה בישראל למערכות סלולאריות צפות על מים, נחנך בסוף 2018 ע"י שר האנרגיה הדר' יובל שטייניץ.

מאגר ירמוכים נבנה ע"י אגודת המים במסגרת הסכם השלום עם מדינת ירדן בשנת 1994 לטובת אגירת מי הירמוך, לצורך השקיה חקלאית והעברת מים לאיגום בכנרת עבור ממלכת ירדן והוא הגדול מבין מאגרי המים בעמק הירדן.

למערכת שתי מטרות מרכזיות: האחת, ייצור חשמל תוך שימוש באנרגיה ירוקה והשנייה,  הורדת התאיידות המים האדירה בצורה משמעותית. בניית מערכות סולאריות צפות על מים במאגרי חקלאות הן פתרון יעיל ומוכח בייצור חשמל, תוך שימוש באנרגיה ירוקה והורדת התאיידות המים במאגרים. לפיכך הן בעלות פוטנציאל לשינוי משק האנרגיה הישראלי והעולמי, בנוסף המערכת משתמשת בשטחים שכבר מנוצלים לצורכי חקלאות, ולא נזקקת לנצל שטחים נוספים. 

בימים אלו ממשיכה לעבוד אגודת המים בעמק הירדן יחד עם חברת נופר אנרגיה על פיתוח פרויקטים נוספים. ההספק הכולל של הפרויקטים המשותפים יעמוד על 22 מגה-ואט, והם צפויים לייצר בכל שנה כ- 40 מיליון קוט"ש. ההרחבה למאגרים נוספים תביא את אגודת המים בעמק הירדן למצב שבו היא מספקת מאה אחוז אנרגיה מתחדשת לכל 12 הקיבוצים החברים בה.

עופר ינאי מנכ"ל ובעלים חברת נופר אנרגיה: "אנו שמחים ונרגשים להמשיך ולבצע פרויקטים נוספים עם אנשי אגודת המים בעמק הירדן, ולהעמיק את שיתוף הפעולה הפורה שהניב זה מכבר מיזמים פורצי דרך אשר היוו אבן יסוד במימוש חזון מערכות אנרגיה סולאריות הצפות בישראל."

אריק ראובני מנכ"ל אגודת המים בעמק הירדן: "לאחר הצלחת יעילותה של המערכת הראשונה היה ברור לנו שאנו הולכים להתעצם בתחום הפקת חשמל בדרך ירוקה, יעילה וחסכונית הרווח פה הוא ברור כשמש, תרתי משמע, ואנו שמחים להוביל את התחום החשוב הזה בישראל."

עוד הוסיף ראובני: "שעם הקמת כל המערכות הצפות על מאגרי המים של אגודת המים, אגודת המים תהיה גם ספק המים וגם ספק החשמל של חבריה"  

 מאגר ירמוכים

מאגר ירמוכים

פריטים קשורים