הדפס עמוד זה

מדריך לדיווח מס רכישה במגרש / מתן חביביאן, עו״ד

10 מאי 2021 המחברת/ת:
מתן חביביאן, עו״ד מתן חביביאן, עו״ד

כל זוכה במגרש במכרז של רשות מקרקעי ישראל מחויב מרגע חתימה על חוזה חכירה או חוזה הפיתוח בדיווח מס רכישה .  הדבר נכון כמובן גם לרוכשי מגרש בשוק הפרטי, גם שם יחויבו בדיווח תוך שלושים יום ללשכת מיסי מקרקעין על העסקה, אי דיווח ותשלום בזמן יכול ויגרור קנסות ועיכוב בטיפול בשומה.

לפי חוק מיסוי מקרקעין כל אדם או תאגיד הרוכש זכות במקרקעין מחויב תוך שלושים יום לדווח לרשויות המס על העסקה ולשלם את מס הרכישה. גובה המס נגזר מעלות הרכישה הוצאות הפיתוח ואחוז המס הקבוע באותה עת ובכפוף להנחות לאוכלוסיות מסוימות. הדיווח יכול ויעשה על ידי בעל הנכס או עורך דין אשר מייצג אותו.

ככלל על כל נכס או זכות במקרקעין חל מס רכישה. ברכישת מגרש גובה מס הרכישה עומד נכון להיום על 6% משווי הקרקע ומתעדכן אחת לשנה (בכל שנה מיום 16.01 ועד 15.01) לכך יש להוסיף את אחוזי הפיתוח דבר שעשוי להשתנות בהתאם להיקף אחוזי הפיתוח בפועל במגרש שהולכים ועולים ככל שהעבודות במקום מתקדמות דבר שישפיע על גובה המס לתשלום. בעת הדיווח יהיה צורך לפרט את פרטי הנכס במדויק ופרטי העסקה בהתאם לדרישות לשכת מיסוי מקרקעין בטופס שיועד לכך. לאלו יש לצרף את טופס חתימת הצדדים ואישור העסקה או החוזה ולשלוח את השומה.  לאחר הדיווח עורך הדין המייצג יפיק שובר לתשלום השומה העצמית אותו הלקוח יצטרך לשלם תוך שישים יום ממועד העסקה. לאחר קליטת השומה במיסוי מקרקעין לפקיד השומה תהיה הזכות לקבל או לחלוק על השומה העצמית. דבר נוסף אליו יש לשים לב, הוא לכך שבמידה ויוצא היתר בניה תוך שנתיים במגרש ניתן לקבל החזר כספי בשווי של 1% ממס הרכישה. הדבר נעשה על ידי פניה ללשכת מיסוי מקרקעין על ידי בקשה לתיקון שומה.

לסיכום יש לשים לב כי מי שמבצע את דיווח מס הרכישה בקיא בתחום מיסוי מקרקעין וזאת בכדי להימנע מדיווח שגוי ומטעויות שיכולות לעלות כסף רב ללקוח.

מתן חביביאן, עו״ד

משרד עורכי דין מתן חביביאן מתמחה בעסקאות בנדל"ן ובמגזר הכפרי.

www.digital-law.co.il matanhav@gmail.com

עודכן לאחרונה על ידי מתן חביביאן, עו״ד

פריטים קשורים