משרד החקלאות אישר את פתיחת ייבוא הביצים גם מפולין

ביצים ביצים

פולין מצטרפת למדינות שכבר אושרו לייבוא ביצים – בולגריה, פורטוגל, ספרד ואיטליה. במשרד החקלאות צופים כי בשבוע הקרוב יגיעו מיליוני ביצים שיתנו מענה לצריכה הישראלית.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר: "הבטחנו לעשות את כל שניתן כדי למנוע מחסור בביצים בפסח, ואכן צוותי המקצוע המיומנים של המשרד נסעו ליעדים השונים כדי לאפשר פתיחתם עוד טרום הפסח. המשרד עמל על הנושא ועובד לילות כימים כדי להבטיח ביצים בפסח ולאחריו לכלל צרכני המדינה"

לנוכח אירוע החירום המתמשך באוקראינה, שביתת נהגי המשאיות בספרד ועל מנת למנוע מחסור בביצים בחג הפסח, משרד החקלאות ופיתוח הכפר מתגבר את מקורות הייבוא האפשריים לייבוא ביצים לישראל, ואישר גם את פתיחת ייבוא הביצים גם מפולין (מבחינת תנאים וטרינריים). פולין מצטרפת למדינות שכבר אושרו לייבוא ביצים – בולגריה, פורטוגל, ספרד ואיטליה. יצוין כי פולין, כבר אושרה לייבוא ביצים לתעשייה לפני כעשרה ימים, וכעת נפתחה אף לייבוא ביצים לצריכה ביתית.

חג הפסח הולך ומתקרב, ולקראת החג חלה עלייה של כ-10% מצריכת הביצים הישראלית. בהתאם לכך, משרד החקלאות נערך מבעוד מועד ופעל כדי לתגבר את כמות הביצים המוצעת בשוק. בתוך כך, בהתאם לשיח עם היבואנים, משרד החקלאות אישר את ייבוא הביצים מבולגריה ועתה גם מפולין, שסומנו כיעד עבור קשרי המסחר בענף. מדינות אלו הצטרפו לרשימת המדינות המאושרות לייבוא ביצים לישראל, לצד פורטוגל, ספרד, איטליה ואוקראינה שכבר עתה מאושרות ועתידות לייבא לישראל מיליוני ביצים כתוספת על הביצים המקומיות. על פי הערכות גורמי המקצוע, כבר בשבוע הבא ייכנסו לארץ ביצים מפולין ובולגריה, ולתת מענה לצריכה הישראלית.

במשרד החקלאות מציינים כי אוקראינה אושרה לייבוא ביצים רק לפני כשנתיים, בעוד שייבוא ביצים לקראת פסח מתקיים מזה שנים רבות לנוכח העלייה בביקוש. מכאן ניתן לתת מענה לצריכה המקומית באמצעות ייבוא ממדינות מאושרות ומיעדים נוספים שיאושרו. 

מנתוני משרד החקלאות ופיתוח הכפר עולה כי הישראלי צורך מדי שנה בממוצע כ- 240 ביצים, ובחודש כ-20 ביצים בממוצע. לעומת זאת, לקראת חג הפסח, עולה צריכתו בכ-10%, לכ-22 ביצים בחודש.

נוסף על כך, ועל מנת למנוע מצב של מחסור בביצים לקראת החג, בחודשים האחרונים, משרד החקלאות פתח מכסות ביצים פטורות ממכס, וכן הקל על יבואני הביצים. בתוך כך, פנה המשרד לשותפויות הסחר בעולם לאישור תחנות מיון נוספות, הוציא צוותי ביקורת למדינות בקהילה האירופאית העובדות תחת מעטה חקיקה ונהלים אחיד ומאושר על מנת לבחון את האפשרות לייבוא ביצים ממדינות נוספות.  בנוסף, יחד עם משרד הבריאות, משרד החקלאות האריך את משך חיי המדף של הביצים לשיווק כדי לאפשר יבוא ממדינות מרוחקות יותר. כל אלו הוכיחו את יעילותם בחודשים האחרונים, על אף שפעת העופות שאירעה לאחרונה שפגעה בכ-10% מכושר הייצור של הביצים בישראל, ועל אף מצב החירום באוקראינה והשביתה בספרד.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.